Kolombiya'daki protestoların 9'uncu günü geride kaldı

30 Kasım 2019, 17:39

Kolombiya’da hükûmet karşıtı protestoların 9’uncu günü geride kalırken 3 gazeteci kısa süreliğine gözaltına alındı. Taraflarla iletişim kurmayı deneyen hükûmetin başlattığı Büyük Ulusal Diyalog girişiminde 5’inci buluşma gerçekleştirildi.

Kolombiya’da eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile yapılan barış anlaşmasının tam uygulanmadığı iddiaları, toplum liderlerine yönelik suikastlerin devam etmesi gibi nedenlerin halkta oluşturduğu hoşnutsuzluk karşısında 21 – 27 Kasım 2019’da ilan edilen genel grevler çerçevesindeki gösteriler devam ediyor.

Grevlerin örgütleyicisi sendika, STK ve öğrencilerle anlaşamayan hükümet ise Büyük Ulusal Diyalog adıyla başlattığı denemeyle farklı taraflarla bir araya gelmeyi sürdürüyor.

Başkent Bogota, ülkenin kırsal kesiminden gelen yerli grupla birleşen Ulusal Üniversite öğrencilerinin kent merkezindeki tarihi Bolivar Meydanı’nda sona eren yürüyüşüne ev sahipliği yaptı.

GÖSTERİCİLERİN ÇOĞUNLUĞUNU ÖĞRENCİLER OLUŞTURUYOR

Şehrin orta kısmındaki kampüsten yola çıkan birkaç yüz kişilik gösterici, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden genç gösterici Dilan Mauricio Cruz’un geçen hafta cumartesi günü polis müdahalesi ile ağır yaralandığı bölgede anma töreni düzenledi. Yağmur nedeniyle bir kısmı yürüyüşe devam etmeyen grup, Bolivar Meydanı’na ulaşmasının ardından dağıldı.

3 GAZETECİ GÖZALTINA ALINDI

Ülkenin kuzeyinde Karayip Denizi kıyısındaki şehir Barranquilla’daki yürüyüşte de Kolombiya toplumsal olaylara müdahale birimi ESMAD polisleri, kentin en önemli gazetesi El Heraldo’nun 3 muhabirini birkaç saatliğine gözaltına aldı. Sosyal medyaya yansıyan ve olay anında çekildiği iddia edilen görüntülerde bir gazetecinin gözaltı sırasında polis tarafından darp edildiği görüldü.

HÜKÛMET DİYALOG DENEMELERİNE DEVAM EDİYOR

Kolombiya hükûmetinin toplumun birçok kesimiyle yürüttüğü Büyük Ulusal Diyalog girişiminin 5’inci buluşması Devlet Başkanlığı Sarayı Casa de Narino’da yapıldı.

Hükûmetten yapılan yazılı açıklamada, son buluşmada ülkedeki silahlı iç çatışmadan en fazla etkilenen 170 bölgeden temsilcilerle bir araya gelindiği belirtildi. Bu bölgelerde toprak reformlarının ve koka yetiştiriciliği ile mücadelenin devam ettiğine değinilen açıklamada, hükûmetin buralarda birçok altyapı çalışmasına imza attığı bilgisi paylaşıldı.

Bunlara da bakın: