Kod adı ‘None’ Uluslararası çeteye ağır darbe

Güncel
_QHA Ankara
16 Mayıs 2019, 21:52
_QHA Ankara
16 Mayıs 2019, 21:52

Özel yazılımlarla siber saldırı düzenleyen ve kod adı “None” olan çete Gürcistan’da yapılan bir operasyonla çökertildi. Çetenin, 40 bin kişiyi dolandırarak 100 milyon dolardan fazla parayı hesabına geçirdiği açıklandı

Gürcistan Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, çeteye yönelik operasyonun son iki yıldır Gürcistan, Almanya, ABD, Ukrayna ve Moldova iş birliğinde yürütüldüğü ifade edildi.

Kod adı “None” olan çetenin lideri A.K ile kod adı “Phantom” olan yardımcısı M.K’nın güvenlik güçlerince Tiflis’te düzenlenen operasyonda gözaltına alındığı kaydedilen açıklamada, zanlıların çıkarıldığı Tiflis Şehir Mahkemesince tutuklandığı belirtildi.

Açıklamada, çeteye yönelik operasyonda Avrupa Polis Teşkilatının (Eurupol) da yer aldığı belirtildi.

Çetenin yaklaşık 40 bin bilgisayara “GozNym” yazılımıyla siber saldırı düzenlediği belirtilen açıklamada, saldırıya maruz kalanlar arasında hukuk firmaları, uluslararası şirketler ve kurumlar bulunduğu kaydedildi.

5 RUS ÜYE KAYIPLARA KARIŞTI

Bu arada Europol’dan yapılan açıklamada ise çetenin üyelerine yönelik Almanya, ABD, Moldova ve Gürcistan’da soruşturmaların başlatıldığı, örgütün 5 Rus üyesinin firarda olduğu bildirildi.