Kocaeli'de Kırım'ın işgalinin 6'ncı yılında basın açıklaması: Dünya kamuoyunu, Kırım Tatarlarına destek olmaya çağırıyoruz

01 Mart 2020, 17:58

Rusya’nın 27 Şubat 2014’te Kırım’ı işgal etmesinin 6’ıncı yılında, işgale ve Kırım’daki baskılara dikkat çekebilmek adına Kocaeli’de açık hava basın toplantısı gerçekleştirildi.

Kırım Derneği Kocaeli Şubesi tarafından 1 Mart 2020’de Derince Kent Meydanında gerçekleştirilen programda önce şehitler için dua okundu.

Duanın ardından Kırım Derneği Kocaeli Şubesi Başkanı Şengül Talgır tarafından basın açıklaması okundu. Söz konusu basın açıklaması şu şekilde:

“Kırım Tatarlarının 1500 yıllık tarihi vatanı Kırım,27 Şubat 2014 yılından beri Rusya’nın işgali altında. Uluslararası anlaşmalarla garantörü olduğu Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, 27 Şubat 2014’de Vatan Kırım’ı işgal etti. Parlamentonun işgali ve Kırım’ın uluslararası hukuka aykırı bir şekilde Rusya’ya bağlanmasıyla sonuçlanan operasyonların ardından; 16 Mart 2014’te, yarımadanın yerli halkı olan Kırım Tatarlarının boykot ettiği ve silahların gölgesinde yapılan illegal referandumla Rusya, Kırım’ı ilhak etti.

İşgalci Rusya ; 18 Mayıs 1944 Sürgün ve soykırımından 50 yıl sonra vatanlarına dönüp, küllerinden yeniden doğan Kırım Tatarlarının bütün kazanımlarını, tekrardan ellerinden almaya başladı. Başta, Kırım Tatarlarının temsil ve özyönetim organı Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) olmak üzere her türlü milli teşkilat faaliyetini yasakladı, Kırım Tatar Milli Meclisinin varlıklarına el koydu. Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun vatana girişini yasaklayarak yeniden sürgüne tabi tuttu. Kırım Tatarlarının temsil organlarını ve liderlerini itibarsızlaştırma ve karalamaya yönelik yalan ve iftiraları kendi medya ve yandaş medyalarında yaymaya çalıştı.

Bir çok Kırım Tatarı ve Ukraynalı ırk ayrımcılığına maruz kalarak işten atılmıştır, kamu, eğitim, basın ve ticarette her tür baskı ve adaletsizliğe maruz bırakılmışlardır. Ev baskınları, cinayetler, göz altılar, adam kaçırmalar, kayıplar, işkenceler mafya usulü gerçekleştirilmiştir. İşgalci Rusya yönetimi; Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi ve Meclis mensubları ile ilgili haberler verilmesini yasaklamakla birlikte, bir çok medya organını da yasaklamış ve 503 radyo frekansına el koymuştur.
Kırım Tatarlarına ait tarihi , mimari ve kültürel eserler yağmalanmış, ve restorasyon adı altında tahrip edilmiştir.
Kırım Tatarlarının dini ve milli kültürlerini sürdürmek için bir araya geldikleri toplantılar takip edilmiş, camiler basılmış, camiye gidenler fişlenmiş, sorgulanmıştır. Çocuklara dini eğitim veren kurumlar basılmış, dini kitaplar toplatılmıştır. Matem toplantıları bile yasaklanmıştır.

İşgal idaresi Kırım Tatarca eğitim veren 14 milli okulun milli okul statüsünü ortadan kaldırmış, Ana dilde eğitim almak isteyen velilere baskı uygulayarak, bu sınıfların açılmasını engellemiştir. Bunlar gibi bir çok insan hakları ihlali, kısıtlama ve baskılar yüzünden 35-40 bine yakın Kırım Tatarı Kırım’ı terk etmek zorunda kalmıştır. Buna karşılık Rusya’dan 180 binden fazla Rus ile 32,500 asker Kırıma yerleştirilmiştir. Böylece Kırım tam bir askeri üs haline gelmiştir. Kırım, stratejik konumu itibariyle, Rusya’nın sıcak denizlere açılma politikasına hizmet eder hale getirilmiştir.

Putin Rusya’ sının ezeli hedefi, Kırım Tatarlarının Kırım’daki siyasi varlığını sıfıra indirmek; içi ve ruhu boşaltılmış, milli ve manevi değerlerinden arındırılmış, çok az nüfuslu folklorik bir azınlık haline getirmektir. Kırım Tatarları Ukrayna Halkı ile birlikte işgale ve ilhaka karşı durmaktadırlar. Kırım Tatarlarının tercihi Rusya ile Ukrayna arasında bir tercih değildir. Bizim tercihimiz demokrasi ve hukuk dünyasıyla; sömürgeci-asimilasyon politikası uygulayan diktatör rejim arasında bir tercihtir.

Kırım Türkleri 1783 yılında Rusya tarafından Kırım’ın ilk işgal edilmesi ve devletlerinin yok edilmesinden günümüze değin; yaşadıkları onca felaketlere rağmen, hayatta ve millet olarak kalmayı başardılar. İşgalci Rusya ne yaparsa yapsın, Kırım Türklerinin milli ruhunu yok edemeyecek. Kırım Tatarları milli mücadelelerine geçmişte olduğu gibi, barışçıl, demokrat ve hukuki kurallarla devam edecek ve işgali asla kabul etmeyecektir. Tüm dünya kamuoyunu ve vicdanlı insanları, Kırım Tatar halkına destek olmaya çağırıyoruz.

Kırım
Kırım'ın işgali
Kocaeli
Kocaeli Kırım Derneği
Rus işgali
Bunlara da bakın: