Klimkin: "Ukrayna'yı çok zor günler bekliyor"

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
07 Temmuz 2019, 19:25
Mehmet Berk Yaltırık
07 Temmuz 2019, 19:25

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, “Ukrayna’yı çok zor günlerin beklediği” uyarısında bulundu.

Liga.net isimli haber portaline yaptığı açıklamada Dışişleri Bakanı Klimkin, “Ukrayna’yı çok güçlü tehditlerin beklediği konusunda oldukça ciddiyim. Olan biteni korku ile izliyorum. Korkumun nedeni müttefiklerimizin Ukraynalı siyasilere olan güvenini yitirmelerinden kaynaklanan endişem. Bundan sonra Ukrayna’nın geleceğine bizler değil başka ülkelerin başkentleri karar verecek” görüşünü dile getirdi.

“Ukrayna’ya şu anda ancak kalp ve akıl ile yardımcı olunabilir. Eğer bu yardım hissi ortadan kalkarsa Rusya, Ukrayna’nın sorunlarına müdahale yolunda etkili adım atar. Böylesi bir durumda Avrupa sadece seyreder” diyen Bakan Klimkin, “Bu ülkenin federasyonlaşması, Ukrayna’nın parçalanması ve işgal altındaki Kırım sorununun uluslararası gündemden düşmesi neticesini doğurur” ifadelerinde bulundu.

Ukrayna Dışişleri Bakanı ülkenin beka meselesi olan önemli sorunların çözümüne ilişkin, “Kırım ve Donbas’ı hedef alan Rusya’nın saldırgan siyaseti; sadece Rus doğalgazının transit geçişi değil genel anlamda enerji güvenliği meselesi; ülkenin iktisadi dengesinin korunması… Bu üç husus birbirinden bağımsız düşünülemez.’’ diye kaydetti.