Klimkin'den alıkonulan 8 Kırım Tatarının serbest bırakılması talebi

Haberler
Anife Bilal
11 Haziran 2019, 12:57
Anife Bilal
11 Haziran 2019, 12:57

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, Rusya’dan işgal edilen Kırım’da 10 Haziran 2019 tarihinde düzenlenen baskınlardan sonra alıkonulan Kırım Tatarlarını serbest bırakmasını talep etti.

Twitter üzerinden açıklama yapan Klimkin, “İşgal edilen Kırım’da yeni baskı dalgası; 8 Kırım Tatarı gözaltında. Rusya baskılarını örtmek için “Kırım Tatarı” ile “terörist” kavramları arasında eşitlik işareti koyuyor. Kırım Tatarlarının derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Uluslararası ortaklarla bunun için çalışıyoruz. Kırım Ukrayna’dır.” ifadelerini kullandı.

İŞGALCİLERDEN KIRIM TATARLARINA BASKIN VE ALIKOYMA

Bilindiği üzere işgalci güçler, 10 Haziran 2019 günü Aluşta, Karasupazar ve Akmescit bölgelerinde bir dizi Kırım Tatarının evine baskın düzenledi. Baskınlar sonrasında Ayder Cepparov, Eskender Süleymanov, Riza Omerov, Enver Omerov, Ruslan Mesutov, Lenur Halilov, Ruslan Nagayev, Eldar Kantemirov gözaltına alındı.

Ayrıca 9 Haziran 2019’u 10 Haziran 2019’a bağlayan gece, mahkeme duruşmasına katılmak için Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde giden Kırım Tatar siyasi tutsakların akrabalarının bulunduğu bir aracın, Kerç Köprüsü’ne giriş yaptığı sırada, işgalci güçler tarafından durdurulmuştu. Bunun sonucunda Kırım Tatar siyasi tutsak Rüstem İsmailov’un kayınpederi Eskender Omerov alıkonulmuştu.