KKTC'de koalisyon ortağı Halkın Partisi, hükumetten çekilme kararı aldı

Haberler
Ozan Barış Erim
07 Ekim 2020, 11:40
Ozan Barış Erim
07 Ekim 2020, 11:40

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) koalisyon ortaklarından olan Halkın Partisi (HP), Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile oluşturdukları koalisyon hükumetinden çekildiğini duyurdu. HP Genel Başkanı Yenal Senin, “Yeni hükumet kurulana kadar sorumluluk bilinciyle hareket edeceğiz, memleketimize hayırlı olsun.” dedi.

HP Genel Başkanı Yenal Senin, dün akşam toplanan HP Parti Meclisi’nin ardından açıklamalarda bulundu. Senin, açıklama sırasında HP Parti Meclisi’nin hükumetten çekilme kararı aldığını duyurdu.

“KAPALI MARAŞ’IN AÇILMASI BU DEĞİLDİR”

HP Lefkoşa Milletvekili, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, akşam saatlerinde sosyal medya hesabından Başbakan Ersin Tatar’ın Ankara ziyareti sırasında kapalı Maraş ile ilgili açıklamalarına yönelik, “Bugün yapılan açıklamalar halihazırda gerek kapalı Maraş içerisinde, gerekse yan tarafındaki Derinya bölgesinde sivillerin kullanımına açık olan sahil bölgelerine yenilerinin eklenmesi anlamı taşımaktadır, yani mülkiyete dair düzenlemeleri de içeren kapalı Maraş’ın açılması projesi bu değildir.” ifadelerini kullandı.

“MARAŞ’IN ASKERİ BÖLGE STATÜSÜ DEVAM EDİYOR”

Öte yandan Maraş’ın askeri bölge statüsünün devam ettiğini belirten Özersay, bunun değişebilmesi için bir Bakanlar Kurulu kararı gerektiğini de vurgulayarak, “Özetle bugün atılan adım Bakanlar Kurulu’nun karara bağladığı ve bugüne kadar tarif ettiğimiz kapalı Maraş’ın Kıbrıs Türk yönetimi altında açılması ve oradaki özel mülkün tasarrufunun eski sakinlerine verilmesi projesinin hayata geçirilmesi anlamı taşımamaktadır. Bu Maraş’ın açılması değil, Maraş’a dair açıklamadır.” diye bildirdi.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, dün Ankara ziyareti sırasında, perşembe sabah saatlerinde kapalı Maraş’ın sahilinin kullanıma açılacağını açıklamıştı.

UBP VE HP KOALİSYON HÜKUMETİ

KKTC’de UBP-HP koalisyon hükumeti 22 Mayıs 2019’da kuruldu. KKTC Cumhuriyet Meclisinde toplam 6 parti yer alırken, UBP 21, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) 12, HP 9, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ve Demokrat Parti (DP) 3 ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) 2 milletvekili ile temsil ediliyor. KKTC’de 50 sandalyeden oluşan Cumhuriyet Meclisinde hükumetin kurulabilmesi için 26 milletvekilinin desteği gerekiyor. KKTC’de pazar günü Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak.