KKTC'ye giriş izni: Tarihi belli oldu!

12 Haziran 2020, 11:41

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), 1 Temmuz 2020’den itibaren yurt dışından gelenlerin ülkeye girişine izin verecek.

Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Kudret Özersay, 1 Temmuz’dan itibaren KKTC vatandaşları ve turistlerin ülkeye girişlerinin başlayacağını duyurdu. Şahıslar, ülkelerine göre sınıflandırıldı.

A KATEGORİSİ

Özersay, A kategorisinde Türkiye, Malta, Bulgaristan, Norveç, Almanya, Avusturya, Finlandiya, Slovenyan, Macaristan, İsrail, Yunanistan, Danimarka ve Litvanya’nın yer aldığını kaydederek, bu ülkelerden gelecek yolcuların uçuş öncesi son 72 saatte yapılmış ve sonucu negatif PCR testinin olması halinde ülkeye girebileceklerini bildirdi.

B KATEGORİSİNE ÇİFTE PCR TESTİ UYGULANACAK

İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Hırvatistan ve diğer bazı ülkelerin B kategorisine dahil olduğunu belirten Özersay, bu ülkelerden gelecek yolcular için ise çifte PCR testi yöntemininin uygulanacağını aktardı. Böylece, Özersay bu ülkelerden gelecek yolculardan son 72 saat içinde yapılmış PCR testi isteneceğinin bilgisini vererek, turistlerin testlerinin negatif çıkması halinde tatillerine devam edeceklerini, aksi takdirde karantinaya alınacaklarını duyurdu.

YÜKSEK RİSKLİ C KATEGORİSİ KARANTİNAYA ALINACAK

Özersay, C kategorisinde bulunan ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve İran gibi yüksek risk grubundaki ülkelerden gelecek yolculardan son 72 saatte yapılmış PCR testi isteneceğini, bu kişilerin ülkeye bedelini kendilerinin ödeyeceği 14 günlük karantina şartını kabul etmeleri halinde giriş yapabileceklerini bildirdi.

RUMLAR DA GEÇİŞ YAPABİLECEK!

Özersay, ülkeye girişlerde bazı istisnaların da olacağını ifade edeerek 1 Temmuz’dan itibaren Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY) yaşayan Rumların KKTC’ye geçebileceğini kaydetti.
İlk geçişlerde son 72 saat içinde yapılan ve sonucu negatif olan PCR testi isteneceğini belirten Özersay, sonraki geçişlerde kişilere tesadüfi test yapılacağını söyledi.

ÖĞRENCİLER KARANTİNA ÜCRETİNDEN MUAF

15 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde ülkeye gelecek öğrencilerin 14 gün kampüs karantinasında kalacağını kaydeden Özersay, herhangi bir karantina ücreti alınmayacağını belirtti.
Özersay, İstanbul ve Ankara’dan pazartesi ve salı KKTC’ye iki tahliye uçuşu düzenleneceğini, önceliğin sağlık sorunları nedeniyle kalanlara verileceğini kaydetti.

KKTC
KORONAVİRÜS
ülkeye giriş