KKTC'ye getirilen İHA'lar Rumlarda panik yarattı

17 Aralık 2019, 17:19

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulunun, Geçitkale Havaalanı’nın Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığına tahsis etmesi ve İnsansız Hava Araçları (İHA) ile yürütülecek faaliyetler için kullanılması kararının ardından Bayraktar TB2 tipi İHA’nın dün sabah KKTC’ye gelmesi, Rum basınında geniş yankı buldu.

Kıbrıs Postası’nın haberine göre, Fileleftheros’un “Görünmez Tehlike” başlıklı haberinde, KKTC’de konuşlanma sebebinin, bölgede görev yapan araştırma ve sondaj gemilerinin güvenliğinin sağlanması olarak açıklanmasına karşın, sahip olduğu imkan ve kabiliyetler nedeniyle İHA’ların Güney Kıbrıs için “görünmez tehlike olduğunu” öne sürdü.

Gazete, “uzaktan ve görünmeden özgür bölgelerde herhangi bir hedefi vurabilirler. Bu insansız hava araçları yalnız araştırma veya istihbarat için değil. Türk ordusu onları hali hazırda Irak içerisindeki hedefleri vurmak için başarıyla kullandı” ifadelerine yer verdi. Politis “Lefkonuk’ta Drone Üssü’ne Dair Yaygara… Asil Nadir Kadroda” başlıklı haberinde, İHA’ların Geçitkale Havaalanı’na konuşlanmasıyla Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj gemileri aracılığıyla sürdürdüğü araştırma ve sondaj faaliyetlerine Kıbrıs’ı da katmış olduğunu; İHA’ların gözlem ve istihbarat kabiliyeti dışında bombardıman kabiliyetine de sahip olduğunu yazdı.

SİYASİ PARTİLERDE TELAŞ

Fileleftheros’a göre Rum siyasi partileri de Geçitkale’ye İHA’ların gönderilmesine “tepki gösteren” açıklamalar yaptı. Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas, Rum Yönetimi’nin, “Türkiye’nin Rum enerji programını değiştirmeye, daha çok da dondurmaya yönelik şantaj ve meydan okuma faaliyetlerine sürüklenilmesine hiçbir şekilde müsaade etmemesi gerektiğini” savundu.

Dayanışma Hareketi “saldırı olursa (Türkiye’den) elbette Helen halkı, sağduyulu ve ağırbaşlı hükumetinin ne yapacağına bakmaksızın direnecek” iddiasını ortaya koydu. ELAM, gelmiş geçmiş Rum hükumetlerinin sükunet doktrini izlediğini öne sürdü ve bu doktrinle başardığı tek şeyin de Türkiye’nin “canavar oburluğunu artırmaktan başka işe yaramadığını” öne sürdü.

Doğu AKDENİZ
İHA
Rum basını
Bunlara da bakın: