KKTC ve Türkiye’den Birleşmiş Milletlerin Kıbrıs kararına sert tepki!

Haberler
Filiz
29 Temmuz 2022, 12:35
Filiz
29 Temmuz 2022, 12:35

Birleşmiş Milletler, Kıbrıs’ta bulunan Barış Gücü Misyonu’nun görev süresinin uzatılmasına karar verdi. Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC Dışişleri Bakanlığı, kararın adaletsiz olduğunu ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin rızasının alınmadığını savunarak; Birleşmiş Milletlerin kararına tepki içeren açıklamalar yaptı. Türkiye Cumhuriyeti, adada atılacak her adımda KKTC’nin yanında olacağını vurguladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Konseyi, Kıbrıs adasında bulunan Barış Gücü (BG) Misyonu süresinin 6 ay uzatıldığını açıkladı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) BM’nin açıkladığı karardan hemen sonra sert bir tepki açıklaması yaptı. Kararın alınmasında sadece Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) rızası alınıp kendilerinin rızasının alınmadığını savunan KKTC tarafı, kararın bir hak ihlali olduğunu da vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“BMBG’nin görev süresi uzatılırken Kıbrıs Türk halkının iradesi ve egemenliği yok sayılarak Kıbrıs Türk tarafının rızası yine alınmamıştır. Tarafların rızalarının alınması barış gücü operasyonlarının temel ilkelerinden biri olmasına rağmen, BMBG’nin görev süresinin uzatılmasında sadece GKRY’nin rızasının alınması, BMBG’nin gerçekte kime ve neye hizmet ettiğinin sorgulanmasına yol açmaktadır. BMGK’nin yine sadece Rum tarafının mutabakatıyla BMBG’nin Ada’nın tümü üzerindeki faaliyetlerine ilişkin görev süresini uzatması birtakım tedbirler almamızı gerektirmektedir.”

TÜRKİYE’DEN KKTC’YE DESTEK, BM’YE TEPKİ AÇIKLAMALARI GELDİ

Kıbrıs adasının garantörlerinden Türkiye Cumhuriyeti, KKTC’nin açıklamalarından hemen sonra KKTC’ye destek, BM’ye ise tepki açıklaması yayımladı. Türkiye Dışişleri Bakanlığınca yapılan, kararın adaletsiz ve hak ihlali içeren bir karar olduğu, KKTC’nin açıklamalarına ve adım atacağı her eyleme Türkiye’nin destek vereceği vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı’nın söz konusu kararla ilgili olarak yaptığı açıklamayı tümüyle destekliyoruz.

BMBG’nin görev süresi uzatılırken KKTC’nin rızasının alınmaması, BM’nin yerleşik uygulamalarına aykırıdır. Kıbrıs Türk halkının müktesep haklarının da ihlalidir. KKTC makamlarının bu adaletsizliği gidermek üzere atacağını duyurduğu adımlara ülkemiz tam destek verecektir.

Konsey kararı, her zaman olduğu gibi yine gerçeklikten kopuk, adaletsiz ve haksız bir karardır. Kıbrıs Türk halkını ve bu halkın müktesep haklarını yok saymakta ve bu halka yönelik insanlık ve hukuk dışı izolasyonları görmezden gelmektedir.

Konsey’in, çözüm için Kıbrıs Türk halkının iradesini artık yansıtmayan, neredeyse yarım asırdır denenmiş ve sonuç vermemiş bir çözüm modelini dayatmaya çalışması da tutarsız ve çelişkili bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım çözüme değil, statükonun devamına hizmet etmektedir.”