KKTC erken seçimleri: Kıbrıs Türk halkı "iki devletli çözüm" dedi

Haberler
Ömer Kaya
25 Ocak 2022, 22:27
Ömer Kaya
25 Ocak 2022, 22:27

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 23 Ocak 2022 tarihinde erken genel seçimler için halk sandık başına gitti. Seçimlerden yüzde 40’a yakın oyla Ulusal Birlik Partisi birinci parti olarak çıktı. KKTC’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın partisi olan Ulusal Birlik Partisi, mevcut Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da partisiydi. Cumhurbaşkanı Tatar, hükumeti kurma görevini partinin mevcut Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu’na vereceğini açıkladı. Öte yandan, Cumhurbaşkanı Tatar, seçim sonuçlarının ardından Kıbrıs Türk halkının adada “iki devletli çözümü” desteklediğini ifade etti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Türk karşıtı ve iki devletli çözümün karşıtı olan siyasi cephe, erken genel seçimlerden hüsranla ayrıldı. KKTC’de erken genel seçimlere katılan siyasi partiler; Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Halkın Partisi (HP), Ulusal Birlik Partisi (UBP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Demokrat Parti (DP), Yeniden Doğuş Partisi (YDP) oldu. Ülkede, 23 Ocak günü yapılan seçimlerden iktidardaki Ulusal Birlik Partisi galip ayrıldı. Kıbrıs Gazetesi’nin bildirdiğine göre, Milletvekilliği Erken Genel Seçimi’nin kesin olmayan resmi sonuçları açıklandı. KKTC Seçim Kurulu, baraj rakamını 255 bin 684.20 olarak açıkladı. İktidar partisi UBP, CTP, DP, YDP ve HP barajı geçen partiler oldu.

UBP yüzde %39,54 oy oranı ile 24; CTP yüzde %32,04 oy oranı ile 18; DP yüzde %7,41 oy oranı ile 3; HP yüzde %6,68 oy oranı ile 3; YDP yüzde %6,39 oy oranı ile 2 milletvekili ile Meclis’e girdi. Geçersiz oy pusulası oranı ise yüzde 9,91 olduğunu kaydedildi.

KKTC'de erken genel seçim için oy kullanma işlemi başladı | Aydınlık

KKTC’DE UBP SEÇİMLERDEN GÜÇLÜ ÇIKTI, İKİNCİ PARTİ CTP OYLARINI ARTILDI

Seçim sonuçlarına göre 50 kişilik KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde UBP 24, CTP 18, DP 3, HP 3, YDP 2 sandalye elde ediyor. Son seçimlerin yapıldığı 7 Ocak 2018’de, UBP 21, CTP 12, HP 9, TDP 3, DP 3, YDP 2 milletvekili kazanmıştı.

CUMHURBAŞKANI ERSİN TATAR: KIBRIS KONUSUNDAKİ DURUŞUMUZUN DESTEK BULDUĞUNU GÖRÜYORUM

Seçim sonuçlarını TRT Haber’e değerlendiren Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, seçimlerin Kıbrıs Türk halkına hayırlı olmasını temenni etti. Tatar seçimlere ilişkin şunları ifade etti:

Cumhurbaşkanı olarak tarafsız bir makamdayım ancak benim bir siyasetim vardır. O da cumhurbaşkanlığını kazanmadan önce başbakan olduğumda Ulusal Birlik Partisi’nin Genel Başkanı olarak söylemlerim; daha sonra cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik geliştirdiğim siyaset ve o günden bugüne, Türkiye’nin de tam desteğiyle, bütün dünya ile paylaştığım egemen eşitliğe dayalı, yan yana yaşayan iki egemen devletin iş birliğiyle ancak Kıbrıs’ta bir anlaşmanın olabileceğini söylememdir. Demek ki bu siyaset, daha fazla halk tarafından benimsenmiştir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Cumhurbaşkanı olarak sandıktan çıkan neticeye baktığımda, Türkiye ile olan ilişkilerimizin, Kıbrıs konusundaki duruşumuzun ve benim siyasetimin destek bulduğunu görüyorum.

Cumhurbaşkanı Tatar: “Hükümet kurma görevini yemin töreni sonrası vereceğim”