KKTC Enerji Bakanı Taçoy'dan önemli doğal gaz açıklaması: Rezervler bulundu

18 Aralık 2019, 19:43

Doğu Akdeniz’de devam eden sondaj çalışmaları ile ilgili Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy bölgeyle ilgili çok önemli kritik bilgileri basınla paylaştı.

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin arama ve sondaj faaliyetleri devam ederken bölgeye dair pek çok gelişme de yaşanıyor. Başta Türkiye-Libya anlaşması olmak üzere, Türkiye’den Kıbrıs’a ilk İHA’nın uçması da bu kapsamda önemli gündem maddelerinden.

“111 TRİLYON’LUK REZERVE ULAŞILDI”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Taçoy, “Şu ana kadar 111 trilyon”luk rezerve ulaşıldı” açıklamasında bulundu. Taçoy’un konu ile ilgili açıklaması şu şekilde:

“Güneydoğu Akdeniz bölgesinde 4 katrilyon metreküplük bir rezerv olduğu tahmin edilmektedir. Bu rezervin şu ana kadar yaklaşık olarak 110 trilyon metreküpüne ulaşılmıştır. Daha ulaşılması gereken 3,9 katrilyonluk bir rezerv olduğu tahmin edilmektedir. Onun için bu bölge dünyanın ve dünyadaki bir çok aktörün dikkatini çekmektedir. Bu durumda hem bölgeyi hem de ülkemizi çok önemli bir konuma getirmektedir. Bu bölgedeki rezervlere hep birlikte sahip çıkmak gerekmektedir.”

doğalgaz
Doğu AKDENİZ
KKTC
Bunlara da bakın: