KKTC Dışişleri Bakanlığı: Rum liderliği büyük bir yanılgı içerisinde

13 Mayıs 2020, 14:05

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine karşı Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Mısır, Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından yayınlanan ortak bildiriye karşı sert açıklamalarda bulundu.

KKTC Dışişleri Bakanlığı, “Rum liderliği büyük yanılgı içerisinde” başlığıyla yayınladığı açıklamada, “Kıbrıs Rum liderliği, bu bölgeye dahil olmayan, bu bölgeyi bilmeyen, bu bölgedeki hassasiyetlerden bir haber olan bölge dışı devletlerle müşterek bildiri yayınlamakla hak ve çıkarlarımızdan ödün vereceğimizi sanıyorsa büyük bir yanılgı içerisindedir.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİMİZE DEVAM ETMEKTEN BİZİ ALIKOYAMAZLAR”

KKTC Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada Rum tarafının bir oldu bitti ile Kıbrıslı Türklerin ve Türkiye’nin haklarını aramaktan vazgeçmeyeceğini belirtti:

“Doğu Akdeniz’deki doğal zenginliklerin, gerek Kıbrıs’taki iki taraf, gerekse bölgedeki diğer aktörler arasında işbirliği ve karşılıklı ekonomik bağımlılığa dönüştürülerek bölge istikrarına hizmet etmesini sağlamak yerine, ne yazık ki GKRY, birlikte hareket ettiği bölgede söz sahibi dahi olmayan ülkeler ile birlikte, KKTC ve Türkiye aleyhine yanlış algılar ve oldu-bittiler yaratma çabası içerisinde, Kıbrıs Türk halkının ve Türkiye’nin bölgedeki haklarını gasp etmek ve çıkarlarına halel getirmek gayretinde ısrar etmektedir. Bilinmelidir ki, bu tür hak ve uluslararası hukuktan yoksun bilindik çabalar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni Kıbrıs Türk halkının Doğu Akdeniz bölgesindeki hak ve çıkarlarını tüm tehditler karşısında Türkiye ile işbirliği içerisinde korumaya devam etmekten alıkoyamaz.”

“İKİ HALK ARASINDAKİ GÜVEN BUNALIMI KÖRÜKLENİYOR”

Yapılan açıklamada adadaki Türkler ve Rumlar arasında işbirliği fırsatlarının tıkandığı ve iki halk arasında güven bulanımının körüklendiğine yer verildi. KKTC Dışişleri, “Kıbrıs adasının tek hakimi, adanın sahibi gibi davranmayı adet haline getiren GKRY, bu ve benzer girişimleriyle Adanın geleceğine dair gerçek düşünce ve politikasını sürekli olarak gözler önüne sermektedir. Bu davranış tarzı Kıbrıs Türk halkı ile Rum halkı arasındaki güven bunalımını daha da körüklemekte aynı zamanda bölgedeki istikrara da olumsuz olarak yansımaktadır. Kıbrıs Rum liderliği, bölgede yer alan veya almayan ülkelerle müşterek bildiri yayınlamakla hak ve çıkarlarımızdan ödün vereceğimizi sanıyorsa büyük bir yanılgı içerisindedir.” ifadelerini kullandı.

Doğu AKDENİZ
GKRY
KKTC
Bunlara da bakın: