KKTC Dışişleri Bakanından AB'ye tepki

Güncel
Ozan Barış Erim
26 Haziran 2021, 15:21
Ozan Barış Erim
26 Haziran 2021, 15:21

KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, AB Komisyonu Başkanı Leyen’in açıklamasına tepki gösterdi. Bakan Ertuğruloğlu, Kıbrıs Türk halkının iradesinin hiçe sayıldığını belirterek, “AB yetkilileri, bu açıklamalarıyla Kıbrıs Türk halkının iradesini hiçe saymaktadırlar.” ifadesini kullandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, AB Komisyonu Başkanı von der Leyen’in, Belçika’nın başkenti Brüksel’de 24-25 Haziran tarihlerinde düzenlenen AB Liderler Zirvesi’nin ardından yapılan basın toplantısında KKTC’ye yönelik açıklaması ile ilgili yazılı açıklamada bulundu. AA’nın aktardığına göre, Von der Leyen’in, bir gazetecinin sorusuna karşılık “(Kıbrıs’ta) iki devletli çözümü asla kabul etmeyeceğiz.” yanıtını kuvvetle kınayan Ertuğruloğlu, “AB yetkilileri, bu açıklamalarıyla Kıbrıs Türk halkının iradesini hiçe saymaktadırlar.” dedi.

AB, KKTC’YE KARŞI SÖZLERİNİ TUTMADI

Bakan Ertuğruloğlu, AB’nin bu pozisyonunun, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne koşulsuz desteğinin de yeni bir örneği olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Kıbrıs Türk halkına verdiği tek bir sözü dahi yerine getirmeyen AB’nin bu tutumu şaşırtıcı değildir. Bu tutum, ayrıca AB’nin, Ada’daki mevcut durumun devamından memnun olduğuna da işaret etmektedir. Ada’da herhangi bir anlaşma, Kıbrıs Türk ve Rum tarafları arasında bulunacaktır. AB, bu olguyu elbet anlayacaktır.”

“ÇİRKİN TAVRI KABUL ETMEYECEĞİZ”

Ertuğruloğlu, AB’nin üyelik kriterlerini hiçe sayarak bir Rum devletini Kıbrıs’ın tamamını temsilen üye yaptığını hatırlatarak AB’nin bu utancını kamufle etmek adına sergilediği saldırgan ve çirkin tavrı asla kabul edilmeyeceklerini, egemen ve eşit uluslararası devlet politikalarına sonuna kadar sahip çıkacaklarını vurguladı.