KKTC Dışişleri Bakanı Özersay: Kapalı Maraş konusunda doğru yoldayız

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Ağustos 2020, 13:04
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Ağustos 2020, 13:04

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, gelişmelerin Kapalı Maraş konusunda doğru yolda olduklarını gösterdiğini kaydetti.

“RUM TARAFI ENGEL OLAMAYACAK”

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, Rum tarafı ve diğer uluslararası aktörlerin, KKTC’ye ait ve 46 yıldır kapalı olan Maraş’a dair politikasının hayata geçeceğini ve buna engel olamayacaklarını anladığını vurguladı.

Özersay, “Altı yıl önce kapalı Maraş’ın KKTC yönetimi altında açılması vizyonumu ortaya koyduğumda buna gülüp geçenler vardı, şimdilerde gerek Kıbrıs Türk tarafındaki pek çok aktör ve kamuoyu artık bu politikayı desteklemeye başladı.” diyerek, Türkiye’nin de artık bu vizyona tam destek verdiğini anımsattı.

ÖZERSAY: DOĞRU YOLDAYIZ

Özersay, “Son günlerde yaşanan gelişmeler, adım adım hayata geçirmekte olduğumuz Maraş politikamız konusunda doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.” diyerek tüm bu gelişmelerin ve özellikle Rum tarafının bunu engelleyemiyor olduğu yönündeki itirafının, durumu ve doğru yolda olduklarını gösterdiği yönünde değerlendirmede bulundu.

ÖZERSAY: KAPALI MARAŞ’I ESKİ SAKİNLERİNE AÇABİLECEĞİME İNANIYORUM

Bakan Özersay, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:

“Cumhurbaşkanlığı seçimleri ertesinde dünyada kabul gören statüyü de kullanarak Maraş vizyonumuzu uluslararası anlamda en iyi şekilde anlatabileceğime ve dünyadaki aktörlerin olası tepkilerini önleyerek kapalı Maraş’ı Kıbrıs Türk yönetimi altında mülkiyete dair haklara saygı göstererek eski sakinlerine açabileceğime inanıyorum. Ekim ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimi kapalı Maraş’ın açılması açısından çok kritik olacak.”