KKTC Dışişleri Bakanı Özersay: Güney Kıbrıs, ekonomimizi baltalamak istiyor!

20 Aralık 2019, 16:42

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) Türk gemi kaptanlarını tutuklayarak, KKTC ekonomisini baltalamaya ve KKTC’nin kendi ayakları üzerinde durmasını engellemeye çalıştığını söyledi.

Özersay, “GKRY, Türk gemi kaptanlarını tutuklayarak, Kıbrıs Türk ekonomisini baltalamaya ve KKTC’nin dünya ile kuracağı ilişkilerde kendi ayakları üzerinde durmasını engellemeye çalışıyor.” dedi. Kısa sürece öncesine kadar Rum tarafının KKTC limanlarına uğrayan ve buradan Güney Kıbrıs limanlarına giden gemi kaptanlarını tutuklama ve benzeri şekilde yıldırmaya çalıştığını söyleyen Özersay, son yaşanan gelişmelerle Rumların bunu dünyanın başka ülkelerine de genişletmeye çalıştıklarını kaydetti.

“AB, KKTC LİMANLARININ DENİZ TİCARETİNE AÇIK OLDUĞUNU SÖYLEDİ”

Rum tarafının uzun yıllardır, “KKTC limanlarının uluslararası deniz trafiğine kapalı olduğu” iddiasını gündeme getirdiğini aktaran Özersay, “Bu tespit, Rum tarafının tek taraflı tespitidir. Uluslararası hukuk açısından böyle bir şey söz konusu değildir. AB Komisyonu, hem 10 yıl önce hem de kısa bir süre önce bize ve uluslararası topluma yapmış olduğu yazılı açıklamada, KKTC’deki deniz limanlarının, uluslararası deniz trafiğine açık olduğunu ve deniz ticareti yapılabileceğini ifade etmiştir.” diye konuştu.

Bir takım tedbirler aldıklarını belirten Özersay, “Özellike BM çerçevesinde, Cenevre’de bir takım girişimler oldu. BM, bu konuda Rum tarafının uygulamalarını yakından izlemeye başladı. Bu olumlu bir gelişmedir. Yaptığımız girişimlerin de olumlu sonuçlanacağını düşünüyoruz.” ifadesini kullandı. Özersay, Rum tarafının KKTC’deki limanları kendine göre yasaklı veya kapalı liman ilan ettiğini, sonra da AB ve BM’ye göre de bunları kapalı liman gibi göstermeye çalıştığını söyledi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi
KKTC
Kudret Özersay
Bunlara da bakın: