KKTC Dışişleri Bakanı Özersay'dan Miçotakis'in işgal söylemlerine sert tepki

Güncel
Ömer Cihad Kaya
29 Temmuz 2019, 18:43
Ömer Cihad Kaya
29 Temmuz 2019, 18:43

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in, Güney Kıbrıs ziyaretindeki işgal söylemlerine sert tepki gösterdi.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, konuyla ilgili açıklamasında, Mitsotakis’in “Amacımız adadaki ‘Türk işgalini’ sonlandırmak” sözlerine, “çağ dışı” yanıtını verdi.

“TÜRK ASKERİNİN BURADAKİ VARLIĞI, YUNANİSTAN’IN DARBE GİRİŞİMİ VE İŞGAL GİRİŞİMİ SONUCUNDADIR”

Özersay, Anadolu Ajansı’na gerçekleştirdiği açıklamalarda, Yunan Başbakanı Miçotakis’in Güney Kıbrıs ziyaretinde, “Yunanistan’ın stratejik hedefinin buradaki Türk askerinin sözde işgalini sona erdirmek ve ortadan kaldırmak olduğunu” ifadelerini kullandığını hatırlattı. Yunan Başbakanının açıklamalarına tepki gösteren Özersay, “Eğer bir işgal arıyorsa, ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ dedikleri devletin Kıbrıslı Rumlar tarafından işgaline bakmasını tavsiye ederim…Bir kere 21’inci yüzyılda arkaik ve çağ dışı düşüncelerini bir an önce bir kenara bırakmalarını tavsiye ediyorum ve kendilerine öneriyorum. Burada Türk askerinin varlığına neden olanın, Yunanistan’ın bizzat kendisinin 15 Temmuz 1974 tarihinde bu Ada’da gerçekleştirdiği darbe olduğunu, Yunanistan’ın bizzat kendisinin bir işgal girişimine karşı Türk askerinin buraya geldiğini, kimseye unutturmaya haklarının bulunmadığını kendisine hatırlatırım. Türk askerinin buradaki varlığı, Yunanistan’ın darbe girişimi ve işgal girişimi sonucundadır, onun bir ürünüdür. Bunu hiç unutmamasını kendisine tavsiye ederim.”