KKTC Dışişleri Bakanı Özersay'dan, Ahmet Çakar'a tepki

16 Ekim 2019, 15:39

Ahmet Çakar’ın Fransa-Türkiye maçı sonrasında katıldığı programda KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya yönelik kullandığı ifadelere dair KKTC’den tepkiler geldi.

Kıbrıs Postası’nın haberine göre Dışişleri Bakanı Kudret Özersay yaptığı açıklamada “Kullanılan üslup gerek KKTC-Türkiye ilişkilerine gerekse Kıbrıs Türk halkının Türkiye’deki imajına zarar vermiştir.” dedi.

Özersay, daha önce KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Barış Pınarı Harekatı hakkındaki skandal sözlerini eleştirmişti. Özersay, Akıncı’nın böyle bir ortamda yanlış anlaşılacak ve buna imkan yaratacak açıklamalardan kaçınması gerektiğini söylemiş ve bu tür gerginliklere izin vermemenin herkesin sorumluluğu olduğunu ifade etmişti.

Özersay, Ahmet Çakar’ın açıklamaları ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Politikalar eleştirilebilir, bundan daha doğal bir şey olamaz. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı da Başbakan’ı da Bakanları da gerek yaptıkları, gerekse yapmadıkları şeyler nedeniyle eleştirilebilir. Bunun üzerinden mağduriyet yaratıp ağlamaklı hallere girmenin gereği yoktur.

Ancak ölçüyü kaçırıp da Kıbrıs Türküne ya da bu Halkın iradesiyle seçilmiş temsilcilerine hakaret etmeye, bu makamları ve devleti yıpratmaya kimsenin hakkı yoktur. Maalesef izlenen siyaset, özellikle de kullanılan üslup gerek KKTC-Türkiye ilişkilerine gerekse Kıbrıs Türk halkının Türkiye’deki imajına zarar vermiştir.”

Ahmet Çakar
KKTC
Kudret Özersay
Bunlara da bakın: