KKTC Dışişleri Bakanı Özersay’dan ABD’ye doğalgaz cevabı

Güncel
_QHA Ankara
10 Temmuz 2019, 21:30
_QHA Ankara
10 Temmuz 2019, 21:30

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, ABD’nin Doğu Akdeniz’de doğalgaz aramalarına dair açıklamalarını değerlendirdi.

ABD’nin açıklamasında işbirliği vurgusunu önemsediklerini belirten Bakan Özersay, “Bu ifade, Kıbrıs Türk tarafının konunun çözümüne ilişkin tutumu ile örtüşmektedir. Kıbrıs Türk tarafı olarak, hidrokarbon kaynakları konusunda hem Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile hem de ilgili tüm taraflarla işbirliği ve diyaloğa daima hazır olduğumuzu bir kez daha yinelemek isterim. Bu bağlamda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC), yıllardır ada etrafındaki hidrokarbon kaynaklarına ilişkin işbirliği ve diyalog için GKRY’e öneriler sunduğunu, ayrıca uluslararası topluma ada etrafındaki hidrokarbon kaynaklarına ilişkin işbirliği yapılması yönünde tüm ilgili tarafları cesaretlendirmesi hususunda çağrılar yaptığını hatırlatırım. Gelinen aşamada, ABD’nin bu konudaki çağrısına GKRY’nin duyarsız kalmayacağını ve ABD’nin bu söylemlerinin takipçisi olacağını ümit eder, diğer ülkeleri de işbirliği yapılması, diyaloğun artırılması ve böylece sürdürülebilir enerji güvenliği ile ekonomik refah sağlanması yönünde bir tutum sergilemeye davet ederiz” dedi. 

“ASIL PROVOKASYONU RUM TARAFI YAPIYOR”

KKTC Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, ayrıca “ABD tarafından yapılan açıklamada söylenenin aksine asıl provokasyon yaratan ve gerginliği artıranın bölgedeki doğal kaynaklar konusunda tek yanlı hareket etmekte ısrar eden ve konuyu diğer paydaşlarla görüşmeye dahi yanaşmayan Rum kesimi olduğunu bir kez daha vurgulama ihtiyacı hissediyorum” diye konuştu.