KKTC'den Rumlara hava sahası cevabı

Güncel
Oğuzhan Batur
31 Ekim 2019, 16:36
Oğuzhan Batur
31 Ekim 2019, 16:36

Güney Kıbrıs’ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi ve Başmüzakerecisi Andreas Mavroyannis’in, 11 Ekim 2019’da Genel Sekreter Antonio Guterres’e gönderdiği mektupla Türkiye’yi FIR (Uçuş Bilgi Bölgesi) hattı ihlalleri konusunda şikayet etmesinin ardından, KKTC makamlarından cevap geldi.

KKTC’ninNew York Temsilcisi İsmet Korukoğlu tarafından, Türkiye kanalıyla BM’ye gönderilen cevap mektubunda, KKTC’nin FIR hattındaki yetkinin Kıbrıslı Türk makamlarında olduğunun altı çizildi. Korukoğlu mektupta, Kıbrıslı Rumların bu türden yaklaşımlarının uzlaşıdan uzak ve çağ dışı olduğu vurgulanarak, Kıbrıslı Türk makamların sivil havacılık konusunda işbiriliğine açık olduğunu ifade etti.

RUMLAR SÜREKLİ TÜRKİYE’Yİ MUHATAP YAPMAYA ÇALIŞIYOR

Rumların, sürekli şekilde Kıbrıslı Türklerin yerine Türkiye’yi muhatap yapma girişimlerinin gerçekleri çarpıtmak anlamına geldiğini belirten Korukoğlu, Kıbrıs’ın kuzeyindeki hava sahasının KKTC Sivil Havacılık Dairesi’nin kontrolünde olduğunu ve bu konuda Türkiye Sivil Havacılık Dairesi ile işbirliği yapıldığını da dile getirdi. Mektubunda Ercan Havalanındaki faaliyetlerin, Chicago Konvansiyonu’na tamamen uygun bir şekilde devam ettiğini ifade eden Korukoğlu, Kıbrıs Rum tarafının kuzeydeki hava sahası ile ilgili herhangi bir yetki ya da söz söyleme hakkına sahip olmadığını savundu.

Ercan’ın geçtiğimiz yıl 4 milyon 20 bin 229 yolcuya hizmet ettiğini de vurgulayan Korukoğlu, uçuşların uluslararası standartlara uygun olduğunu hatırlattı.