KKTC'den Rum kesimine ortak komisyon teklifi

Güncel
Oğuzhan Batur
11 Temmuz 2019, 17:02
Oğuzhan Batur
11 Temmuz 2019, 17:02

KKTC Başbakanı Tatar, Cumhurbaşkanı Akıncı ile yaptıkları görüşmenin ardından, sondaj konusunda Kıbrıslı Türk ve Rumların haklarının korunabilmesi için ortak komite kurulması teklifinde bulunacaklarını bildirdi.

Başbakan Tatar ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Akıncı, görüşme sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Akıncı ile ekonomik protokol, sondaj, mülteciler, Rum tarafında Türk firmaların otobüslerine yapılan saldırıların ele alındığını vurguladı.

BAŞBAKAN TATAR, TÜRKİYE’NİN BÖLGEDEKİ SONDAJ FAALİYETLERİ HAKKINDA KONUŞTU

Bölgede devam eden sondaj çalışmalarıyla ilgili konuşan Tatar, Türk Ajansı Kıbrıs’ın (TAK) haberine göre, bu noktada Kıbrıslı Türk ve Rumların haklarının aranabilmesi için, ortak komite kurulması yönünde talepte bulunulmasını kararlaştırdıklarını ifade etti.

Türkiye ile sondaj konusunda yapılan anlaşma kapsamında Fatih ve Yavuz gemilerinin bölgede sondaj çalışmaları yaptığını hatırlatan Tatar, Kıbrıs Adası etrafındaki zenginliklerde, Kıbrıs Türk halkının da hakkı bulunduğunu yineledi.

TÜRKİYE İLE İMZALANACAK EKONOMİK PROTOKOL VE SURİYELİLERE VİZE UYGULANMASI MESELESİ

Başbakan Tatar, Türkiye Cumhuriyeti ile imzalanacak ekonomik protokolde imza aşamasına gelindiğini ve gelecek haftalarda imzaların atılabileceğini ifade etti. Görüşmede, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın BM Genel Sekreterine yazdığı mektubun görüşüldüğünü ve metnin kendisine de iletildiğini açıklayan Tatar, bunu değerlendireceğini belirtti.

Tatar, Rum tarafında geçen hafta Kıbrıslı Türk firmasına ait bir otobüse yapılan saldırının da ele alındığını belirterek, bu konuda karşı tarafa bir mektup yazıp bu saldırıyı şikayet edeceklerini ve kınayacaklarını duyurdu.

KKTC’ye gelen Suriyeliler ile ilgili sıkıntıları da görüştüklerini belirten Tatar, Ercan Havalimanında kalan Suriyelilerin dün Türkiye’ye gönderildiklerini kaydetti. Tatar, bundan sonra Suriye vatandaşlarına yönelik vize uygulamasının hayata geçirildiğini aktararak, bu kişilerin eğer vizesi yoksa artık ülkeye gemi veya uçak şirketi ile gelemeyeceğini bildirdi.