KKTC'de yeni hükûmetin kurulması haftaya kaldı

Güncel
Oğuzhan Batur
09 Mayıs 2019, 21:10
Oğuzhan Batur
09 Mayıs 2019, 21:10

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC), Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman liderliğindeki koalisyon hükumetinin istifasını sunmasının ardından, yeni hükumetin kurulması için görevlendirmenin gelecek hafta yapılacağı bildirildi.

AKINCI, PAZARTESİ HÜKUMET KURMA GÖREVİNİ TEVDİ EDECEK

Türk Ajansı Kıbrıs’ın (TAK) haberine göre, Cumhurbaşkanı Akıncı, hafta sonu partilere kendi içlerinde görüşme ve değerlendirme yapabilmeleri için fırsat tanıyacağını, ardından pazartesi günü parti temsilcileriyle yapacağı görüşmelerin ardından hükumeti kurabileceğine inandığı bir milletvekiline görev vereceğini belirtti.

AKINCI: HER YAŞANAN, GELECEĞE DERSLER ÇIKARAN BİR ÖRNEK OLUŞTURUR

Cumhurbaşkanı Akıncı, Erhürman’ın istifa mektubunu almasının ardından yaptığı konuşmada, hükumetin ciddi sıkıntılar içinde görev yaptığını, ilk kez 4’lü bir hükumetin denendiğini, bu sürede ciddi çabalar, uğraşlar verildiğini ifade ederek “Koalisyonlar her zaman zordur. Ama her yaşanan, geleceğe dersler çıkaran bir örnek oluşturur. Bu koalisyon da daha iyi, güzel işler çıkarmak için önemli bir örnek olacak. Toplum bundan yararlansın. Hizmetlerinize teşekkür ederim ve yaşamınızda başarılar dilerim.” dedi.

Yeni hükumet oluşana dek Erhürman ve hükumetin görevini sürdürmesini isteyen Akıncı, yeni hükümetin kurulması için hafta sonunda siyasi partilere aralarında istişarelerde bulunmaları için zaman tanıyacağını belirterek “Hafta başından itibaren partilerle ayrı ayrı temas edip hükumet kurabileceğine inandığım bir milletvekilini görevlendireceğim. Gecikme olmayacak, görevlendirme hafta içinde yapılacak.” ifadelerini kullandı.

KKTC’DE PEŞ PEŞE GELEN İSTİFALARIN ARDINDAN HÜKUMET DAĞILMIŞTI

Erhürman liderliğindeki koalisyon hükümetinde Maliye Bakanlığı görevini yürüten Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, dün bakanlık görevinden ayrıldığını açıklamıştı. Denktaş’ın istifasının ardından Halkın Partisi Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da HP’nin hükümetten çekilme kararı aldığını bildirmişti.

Başbakan ve CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, gelişmeler üzerine, dün yaptığı açıklamada, yeni hükumetin kurulmasına ilişkin çalışmaların gecikmeden başlaması amacıyla hükumetin istifasını bugün Cumhurbaşkanı’na sunacağını duyurmuştu.