KKTC'de Cumhurbaşkanı Tatar hükumet kurma yetkisini UBP'li Saner'e verdi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Kasım 2020, 17:46
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Kasım 2020, 17:46

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’de yeni hükumeti kurma görevini, mecliste en fazla sandalyeye sahip olan UBP’nin, Genel Sekreteri ve Genel Başkan Vekili Ersan Saner’e verdi. KKTC’nin 42. hükümetini kurma görevi verilen Saner’in anayasa gereği hükumet kurma çalışmalarını 15 günde tamamlaması gerekiyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan Vekili Hamza Ersan Saner’i Cumhurbaşkanlığında kabul ederek, hükumeti kurma görevini Saner’e verdi.

KKTC’nin yeni seçilen 5’inci Cumhurbaşkanı Tatar, bugün Cumhurbaşkanlığında Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan Vekili Hamza Ersan Saner’i kabul etti. Cumhurbaşkanı Tatar, burada yaptığı konuşmada KKTC Anayasası’nın 106. Maddesi’nin kendisine verdiği yetkiye dayanarak Bakanlar Kurulu’nu oluşturmak üzere Başbakanlık görevini UBP Genel Başkan Vekili ve Gazimağusa milletvekili Hamza Ersan Saner’e verdiğini açıkladı.
Tatar, Saner’den KKTC Anayasası’nın 106. ve 108. maddesi kapsamında gereğini yaparak sonucu kendisine bildirmesini istedi.

“HÜKUMETİN BİR AN ÖNCE OLUŞTURULMASI GEREK”

Parlamentoda en fazla milletvekiline sahip olması dolayısıyla teamül gereği hükumeti kurma görevinin UBP’ye verildiğine değinen Tatar, anayasa gereği hükumet kurma çalışmalarının 15 günde neticelendirilmesi gerektiğini hatırlattı. Cumhurbaşkanı Tatar, ülkede bekleyen bir takım ekonomik ve sağlık meselelerinin sonuçlandırılması, halka hizmetin devam ettirilmesi, ekonomik sıkıntıların aşılması ve çalışmaların hızla devam ettirilmesi için hükumetin bir an önce oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Tatar, “KKTC’nin içinde bulunduğu koşullar, gerek Kovid-19 salgını, gerekse ekonomik sıkıntılar, bir an önce hükümetin kurulmasını gerektiriyor. Hizmetlerin devamı, bütçe sıkıntılarının aşılması halkımızın ve bizlerin beklentisidir. En gerçekçisi ve en uyum içinde çalışacak hükumet modeli neyse, en erken zamanda oluşturulması temennimizdir. Başarılar diliyorum.” dedi.

SANER: GÖREVE BAŞLAMA GEREĞİNİN SORUMLULUĞUNU HİSSEDİYORUM

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkan Vekili Saner, UBP adına kendisini görevlendirdiği için Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a teşekkür ederek UBP tüzüğü gereği Parti Meclisi’nden alınacak kararla hükumeti kurma görevini yürüteceklerini kaydetti.

Saner, Parti Meclisi’nden bugün çıkacak kararla en kısa zamanda, 15 günü beklemeden hükumet kurma çalışmalarını tamamlayacaklarına işaret etti.

Saner, Kovid-19 salgının da sebep olduğu süreç beraberinde KKTC’deki koşulların bir an önce düzeltilmesi için, sağlık başta olmak üzere, halkın ekonomik olarak güçlenmesi ve gelecek projelere imza atabilmek için bir an önce hükumeti kurup, göreve başlama gereğinin sorumluluğunu hissettiğini belirtti.

YENİ KKTC CUMHURBAŞKANI, KIRIM TATAR KÖKENLİ ERSİN TATAR OLDU

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda, oyların yüzde 52’sini alan Başbakan Ersin Tatar Cumhurbaşkanı seçildi. KKTC vatandaşları 18 Ekim 2020’de gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Seçimi ikinci turunda sandık başına gitti. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Başbakan Ersin Tatar’ın yarıştığı ikinci turda, zafere uzanan Tatar oldu.

26 MİLLETVEKİLİ DESTEĞİ ŞART

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükumeti kurma çalışmaları kapsamında, 6 Kasım’da siyasi parti başkanları ve temsilcileriyle bir araya geldi. Tatar, sonuç olarak hükumet kurma yetkisini mecliste en fazla sandalyeye sahip olan UBP’nin Genel Sekreteri ve Genel Başkan Vekili Ersan Saner’e verdi.

KKTC Anayasası’na göre Saner’in hükumeti kurma çalışmalarını 15 gün içinde tamamlaması gerekiyor.

UBP’nin bir önceki Genel Başkanı Ersin Tatar, KKTC’de 18 Ekim’de yapılan Cumhurbaşkanı seçiminin 2’nci turunda oyların yüzde 51,69’unu alarak KKTC’nin 5’inci Cumhurbaşkanı seçildi, 23 Ekim’de de görevi devraldı.
KKTC’de koalisyon ortaklarından Halkın Partisi (HP), 6 Ekim’de UBP-HP hükümetinden çekildiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı seçimi sebebiyle hükumetin bozulması konusunda resmi bir gelişme kaydedilmezken, UBP-HP hükumetinin Başbakanı Tatar, yeni Cumhurbaşkanı seçilmişti.

KKTC’de 50 sandalyeden oluşan Cumhuriyet Meclisinde, hükumetin kurulabilmesi için 26 milletvekilinin desteği gerekiyor.

ERSAN SANER KİMDİR?

Ersan Saner, 1966’da Gazimağusa’da doğdu. 1988’de Trakya Üniversitesinden mimar olarak mezun olan Saner, 2002’de UBP Belediye Meclis Üyesi olarak seçildi ve 2002 -2006 yılları arasında UBP’den Gazimağusa Belediye Meclis Üyesi görevini sürdürdü.

2009 Erken Genel Seçimlerinde UBP’den Gazimağusa Milletvekili seçilen Saner, 4 Mayıs 2009’da kurulan Derviş Eroğlu hükumetinde Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı olarak görev aldı.

Saner, 27 Mayıs 2010’da kurulan İrsen Küçük hükumeti ise Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olarak görev alırken, 2013 Erken Genel Seçimleri’nde yeniden UBP’den Gazimağusa milletvekili seçildi.

2013-2015 yılları arasında UBP’nin temsilcisi olarak AB Parlamentosu’nda görev yapan Saner, 16 Nisan 2016’da kurulan UBP-Demokrat Parti Ulusal Güçler Koalisyon Hükumetinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev aldı.

Saner, 2018 Milletvekili Erken Genel Seçimleri’nde yeniden UBP Gazimağusa milletvekili seçilirken, Haziran 2019’dan bu yana UBP Genel Sekreterliği görevini yürütüyordu.