KKTC’de siyasilerden Akıncı’nın skandal açıklamalarına tepki

Haberler
Oğuzhan Batur
14 Ekim 2019, 17:07
Oğuzhan Batur
14 Ekim 2019, 17:07

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın açıklamalarına adadaki Türk siyasetçilerden tepkiler geldi.

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, diplomasi ve diyaloğun mutlaka ilk ele alınması gereken şey olduğuna işaret ederek, Türkiye’nin zaten çok uzun süre bu alanlarda çalışmalar yaparak, farklı çözümler aradığını vurguladı.

Türkiye’nin zaten yıllardır Suriye’nin toprak bütünlüğüne duyduğu saygıya özen göstermeden açıklamalar yapılmasını doğru bulmadığını dile getiren Özersay, Akıncı’nın böyle bir ortamda yanlış anlaşılacak ve buna imkan yaratacak açıklamalardan kaçınması gerektiğini söyledi. Özersay, bu tür gerginliklere izin vermemenin herkesin sorumluluğu olduğunu ifade etti.

Ana Muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman konuşmasında, son derece hassas bir dönemden geçildiğini ve herkesin kullandığı kelimelere özen göstermesi gerektiğini söyledi. Erhürman, tüm konuşulanların altını çizerek, ortak noktaların öne çıkarılması ve ayrıştırıcı söylemlerde bulunulmaması gerektiğini kaydetti.

TÜRK MUKAVEMET TEŞKİLATI TEPKİLİ

Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Mücahitler Derneği ve Ulusal Halk Hareketi de bu sabah Cumhurbaşkanlığı önüne eylem yaptı. Eyleme, milli dernekler de destek verdi. TMT Mücahitler Derneğinin bildirisini Rauf Raif Denktaş Düşüncelerini Yansıtma Derneği Başkanı Latif Akça okudu.

Bildiride, “Akıncı’nın dört günlük gecikmeyle yaptığı açıklamanın makamının yüceliği ve Kıbrıs Türk halkının duygu ve düşünceleriyle bağdaşmadığı” savunuldu. Akıncı, KKTC’nin Türkiye’deki itibarına ve bağlara “darbe vurmakla” suçlandı. Söz konusu açıklamaların “Kıbrıs Türkü’nün duygu ve düşüncelerini yansıtmaktan fersah fersah uzak olduğu” görüşü belirtilirken, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın Anavatan karşıtlarının ekmeğine yağ süren açıklaması tarafımızdan üzüntü ve öfkeyle karşılandı” denildi.