KKTC’de, hükûmet kurma çalışmaları başladı

Güncel
Oğuzhan Batur
13 Mayıs 2019, 17:16
Oğuzhan Batur
13 Mayıs 2019, 17:16

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC), Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman liderliğindeki koalisyon hükümetinin istifasının ardından yeni hükümetin kurulması için yapacağı görevlendirme öncesinde mecliste temsil edilen siyasi partilerin liderleriyle görüşmelerine başladı.

Türk Ajansı Kıbrıs’ın (TAK) haberine göre, Cumhurbaşkanı Akıncı görüşmelerin ilk gününde Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar ile CTP Genel Başkanı Erhürman ve Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay’ı kabul etti.

Akıncı ilk görüşmeyi Cumhuriyet Meclisinde en fazla milletvekili bulunan UBP’nin Genel Başkanı Tatar’la gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile yaklaşık yarım saat süren görüşmesi sonrasında basın açıklama yapan UBP Genel Başkanı Tatar, görüşmede Akıncı’nın, siyasi parti temsilcileriyle yapacağı görüşmelerin sonuçlanmasının ardından yarın öğlenden sonra hükümet kurma konusunun netleşeceğini ve görevlendirmeyi yapabileceğini söylediğini aktardı.

“UBP, MEMLEKET İÇİN EN HAYIRLI OLANI YAPACAKTIR”

Tatar, “Olasılıklar bellidir, çok alternatif yoktur. Herkes kendine düşeni yaparsa UBP de kendi yetkili organlarında süreci en kısa zamanda değerlendirip memleket için en hayırlı olanı yapmak durumundadır.” diye konuştu.

Hükümet kurma görevinin UBP’ye verilmesini beklediğini, milletvekili sayılarına bakıldığında partisinin işin içinde olması gerektiğinin görüldüğünü kaydeden Tatar, yetkinin çarşamba gününe kadar verilmesini beklediğini, yetkili almaları durumunda Parti Meclisini de çarşamba günü toplayabileceklerini söyledi.

Erken seçim konusunda ise partilerle yapılacak görüşmelerde uzlaşı çıkmaması halinde erken seçim olasılığının bulunduğunu dile getiren Tatar, “Bu tercih ettiğimiz bir şey değildir. Şu anda hükümet boşluğu var, memlekette ekonomik meseleler ve diğer hususlar var.” dedi. UBP Genel Başkanı Tatar, sorumluluk bilinciyle koşullara bakmak gerektiğini belirterek, “Günün sonunda memlekette büyük bir kriz var, hükümet boşluğu var dolayısıyla bu süreci çok uzatmamak lazım.” diye konuştu.

“GÖREVİN BİR AN ÖNCE UBP’YE VERİLMESİ GEREK”

CTP Genel Başkanı Erhürman da Akıncı’yla görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, ülkenin zor bir dönemden geçtiğini kaydederek, şöyle devam etti:

“Hükümet nasıl kurulacak, kimler arasında kurulacak tartışmalarıyla vakit kaybetmeye yer olmayan bir dönemdeyiz. Güvenoyu alabilecek bir hükümeti kurabilecek tek parti UBP olarak görünüyor. Bunu ilk günden itibaren söyledik. Sayın Cumhurbaşkanı Mecliste güvenoyu alabilecek bir parti liderine görevi vermek ister. Güvenoyu alınabilecek durumu araştırıyor. Ben ilk günden, olması gerekenin, bir an önce bu görevin UBP Genel Başkanı Sayın Ersin Tatar’a verilmesi gerektiğini söylemiştim. Bugün de aynı şeyi bir kez daha Sayın Cumhurbaşkanına söyledik.”

HP Genel Başkanı Özersay ise Cumhurbaşkanıyla görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, partisinin muhalefette mi kalacağına, hükümet kurmak için koalisyon görüşmesi mi yapacağına henüz karar verilmediğini belirterek, bu konudaki yetkinin HP Parti Meclisinde olacağını, Parti Meclisinin de bu gündemle bu akşamüzeri toplanacağını bildirdi.

Özersay, “İç değerlendirmemizi yaparken iki şeyi dikkate alacağız, tecrübemiz ve ülke yararı. 14-15 aylık sürede yapamadıklarımız, yapılmasına çok fazla müsaade edilmeyenler, engellediklerimiz ve engelleyemediklerimiz bağlamında bir değerlendirme yapacağız. Bir ikincisi de bu dönemde muhalefette kalmak mı yoksa koalisyon müzakeresi yapmak mı ülkenin yararına olur, onu değerlendirip kararımızı buna göre vereceğiz.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Cumhuriyet Meclisinde temsil edilen siyasi parti genel başkanlarıyla görüşmelerini yarın Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı ile bir araya gelerek tamamlayacak.