KKTC'de cumhurbaşkanlığı seçimi ertelendi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Mart 2020, 14:36
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Mart 2020, 14:36

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde (KKTC) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 26 Nisan’daki yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi ertelendi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisinde temsil edilen siyasi parti liderleriyle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedebiyle 26 Nisan 2020’de yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçiminin ertelenmesi konusunda görüş birliğine varıldığını bildirdi.

Karar başbakanlıkta, yeni tip koronavirüs sebebiyle seçimlerin ertelenmesinin ele alındığı toplantıda alındı. Söz konusu toplantıya Tatar’ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Kudret Özersay, Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Tufan Erhürman, Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Erhan Arıklı, Halkın Partisi Genel Başkanı Yenal Senin, Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit ve Demokrat Parti Lefkoşa Milletvekili Serdar Denktaş katıldı.

ÖNLEMLER VE TEDBİRLER GÖRÜŞÜLDÜ

Tatar, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, virüsle ilgili alınan önlemleri, ileride alınabilecek farklı tedbirleri ve KKTC’nin bu virüsü atlatması konularını görüştüklerini kaydetti.

Tatar, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yaklaştığını ve virüse ilişkin öngörülemez gelişmelerin yaşandığını vurgulayarak, “Cumhurbaşkanlığı seçiminin bir süre ertelenmesi noktasında burada bir görüş birliğine varıldı.” dedi. Tatar, bu meselede Cumhurbaşkanı ile süreci beraber yönetmek amacıyla yarın 14.00’te Cumhurbaşkanlığında bir toplantı yapılacağını da bildirdi.