KKTC'de Atlasglobal krizi: Ulaşımda büyük aksaklıklar yaşanıyor

28 Kasım 2019, 20:12

Atlasglobal’in seferlerine ara verdiğini duyurmasıyla, turizm ve dış dünya iletişimi açısından Türkiye’ye bağımlı olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) zor durumda bıraktı. Düne kadar adanın kuzeyini Türkiye’ye bağlayan dört şirketten bir tanesi olan Atlasglobal’in, faaliyetlerini durdurması KKTC’nin dış dünya ile bağlantısını sekteye uğrattı.

Atlasglobal’in faaliyetlerini durdurmasının hemen ardından KKTC Hükümeti, oluşan boşluğu doldurmak için harekete geçti. KKTC, kalan üç şirkette uçak seferlerinin artırılması için uğraşıyor. KKTC Ulaştırma Bakanlığının konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Atlasglobal, 26 Kasım 2019 tarihi itibariyle yapmış olduğu açıklama ile tüm uçuşlarını 21 Aralık 2019 tarihine kadar durduğunu bildirdi. Bu durum haliyle ülkemiz hava ulaşımını da olumsuz etkileyecektir” ifadeleri yer aldı.

TÜRKİYE’DEN ÜÇ ŞİRKET İLE EK SEFER PLANLAMASI YAPILIYOR

Açıklamanın devamında, bu süreçte biletleme işlemi yapmış olan yolcuların durumları ve oluşan mağduriyetlerin nasıl giderileceği konularının, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile karşılıklı olarak istişare edilmeye başlandığı paylaşıldı. KKTC Ulaştırma Bakanlığı söz konusu açıklamada, Türkiye’den uçuş yapan üç havayolu firması ile ek seferlerin planlanmasına başlandığını da ifade etti.

ŞİRKETLERİN İFLASI BİLET FİYATLARINI YÜKSELTTİ

Kıbrıs Türk basınına yansıyan bilgilere göre, Atlasglobal’in seferlerini bir ay süreyle durdurmasının ardından Kıbrıs’ın kuzeyine seferlerin aksamaması için Türk Hava Yolları çalışma başlattı. Bu gelişme ile beraber Atlasglobal, son on yıl içerisinde KKTC’de faaliyetlerini askıya alan Kıbrıs Türk Hava Yolları ve Borajet gibi isimlerin bulunduğu listeye eklenmiş oldu. Söz konusu şirketlerin iflası neticesinde son yıllarda KKTC’ye dönük uçak biletlerinin fiyatlarında artış gözlemleniyor. Bu fiyat artışı nedeniyle birçok Kıbrıslı Türk, Ercan Havalimanı yerine adanın güneyinde bulunan Larnaka Havalimanı’nı tercih ediyor.

Atlas Global
havacılık
KKTC