KKTC’de 35’inci hükümet resmen kuruluyor

Güncel
_QHA Ankara
21 Mayıs 2019, 23:20
_QHA Ankara
21 Mayıs 2019, 23:20

KKTC’de yeni hükümet kurma çalışmalarında sona gelindi. Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile Halkın Partisi (HP) arasında yapılan koalisyon görüşmelerinde yeni hükümet kurma konusunda mutabakata varıldı. 

Karar, her iki partinin bu akşam yapacağı parti meclisi toplantısında görüşülüp onay alınmasıyla 35’inci hükümet resmen kurulabilecek. 

Koalisyon görüşmelerinde son aşamalara gelen iki partinin kuracağı kabinenin yarın KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya sunulması bekleniyor. 

ÖZERSAY’DAN İLK AÇIKLAMA

Yaklaşık iki saat süren görüşme sonrasında açıklama yapan HP Genel Başkanı Kudret Özersay “Parti yetkili organlarımızın bize verdiği yetki çerçevesinde çalışmalarımızı belirli bir olgunlaşma noktasına getirdik. Başka heyetler arası görüşe olmayacak. Muhtemelen aynı saatlerde yapacağımız parti meclislerimize götürerek değerlendireceğiz” dedi. Bu akşamki toplantının önemine işaret eden Özersay, üzerinde konuştukları bazı hususlar olduğunu, bundan sonra yapılacak olanın ortaya çıkan ve olgunlaşan bu ürünü parti yetkili organlarına götürmek olacağını ifade etti. Özersay, Parti Meclisi’nin kendilerine müzakereleri yapma ve mümkünse bir koalisyon ortaklığı ortaya çıkarma yetkisi verdiğini ancak bunu onaylama ya da onaylamama yetkisinin parti meclisinde olduğunu vurguladı. 

TATAR: KKTC ADINA ÇOK MUTLUYUM

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar da, temel prensipler ve diğer konularda görüşmeler yaptıklarını ve PM’ye bilgi vereceklerini söyledi. Tatar, uyum içinde çalışacaklarına inancının tam olduğunu kaydetti. Tatar, varılan sonuçla ilgili bu akşam 20.30’da toplanacak parti meclisine bilgi vereceğini ve HP Genel Başkanı Özersay’ın da kendi partisinin PM’sinin onayını alacağını kaydederek, sonucu bu akşam geç saatlerde paylaşacaklarını belirtti. “KKTC’de bir hükümetin nasıl bozulup nasıl kurulduğunu bir kez daha görmüş olduk” diyen Tatar, demokrasinin geliştiğini, dörtlü koalisyon hükümetinin sıkıntılar içinde olduğunu UBP olarak zaten söylediklerini ifade etti. Tatar, KKTC’nin önünü açmak, ekonomisinin gelişebilmesi için ve Kıbrıs konusunda da daha uyumlu bir çalışma ortamı için UBP ve HP’nin uyum içinde çalışacağını söyleyen Tatar, “Bu görüşmelerden ben bunu gözlemledim. Dolayısıyla rahatım ve böyle bir başarıya imza atabileceğimiz için de, KKTC adına çok mutluyum” şeklinde konuştu.