KKTC'de 15 Temmuz şehitleri resmi törenle anıldı

Güncel
_QHA Ankara
15 Temmuz 2019, 22:14
_QHA Ankara
15 Temmuz 2019, 22:14

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) hain darbe girişiminin 3’nci yıl dönümünde, başkent Lefkoşa’daki Şehitler Anıtı’nda 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma töreni düzenlendi.

Törene KKTC Meclis Başkan Vekili Zorlu Töre, Başbakan Ersin Tatar, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, KTBK Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, GKK Tuğgeneral Tevfik Algan, GKK Yardımcısı Tuğgeneral Cemal Volkan, 28. Tümen Komutanı Tuğgeneral Mahmut Altun, 39. Tümen Komutanı Tuğgeneral Coşkun Kaya, bazı bakanlar, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. 

Başçeri törende yaptığı konuşmasında, gururla söyledikleri İstiklal Marşı’nın ilk kelimesi “Korkma”yı 15 Temmuz 2016 gecesi Türk milletinin haykırdığını vurgulayarak, “Bugün o menfur darbe girişiminin ardından milletin cesur direnişi sayesinde demokrasimize ve devletimize karşı yapılan saldırının üçüncü yıl dönümünde aziz şehitleri anmak gazilere bir kez daha şükranlarımızı sunmak için buradayız” diye kaydetti.

HEM KEDER HEM GURUR

251 vatandaşın şehit olduğu 2 binden fazla vatandaşın yaralandığı 15 Temmuz darbe teşebbüsünde saldırıyı gerçekleştirenlerin sergilediği vahşetin ve hainliğin benzerinin tarihte görülmediğini söyleyen Başçeri, “Cumhurbaşkanımızın geçen yıl da vurguladığı gibi 15 Temmuz’da bizler hem derin bir kederi hem de büyük bir gururu aynı anda yüreğimizde yaşıyoruz” dedi.

KKTC BAŞBAKANI TATAR’DAN 15 TEMMUZ MESAJI

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı yayınladı. KKTC Başbakan Ersin Tatar mesajında, Anavatan Türkiye’de yaşanan darbe girişiminin büyük bir oyunun parçası olduğunu belirtti. Tatar, “Anavatan Türkiye’de 15 Temmuz 2016 gecesi yaşanan darbe girişimi büyük bir oyunun parçası idi. Bize göre, söz konusu hain darbe ile hedeflenen, Türkiye’yi haklarını korumakta zafiyete uğratmak, uydu bir ülke haline getirmekti. Türk milleti, demokrasiye olan bağlılığı, kahramanlığı, cesaretini ile oyunu bozdu, darbeyi önledi. Türkiye bugün, Doğu Akdeniz’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile birlikte hidrokarbon kaynaklarındaki hakkını, hukukunu koruyabilmek adına sismik araştırmalar yapıp, sondaj çalışmaları başlatabiliyorsa bu darbe girişiminin önlenmesi sayesindedir. Türkiye bugün, milli savunma sanayi konusunda önemli adımlar atabiliyor, savunmasını güçlendirmek için S-400 füzelerini alabiliyorsa bu, demokrasi adına, milletin bekası için şehit düşerek darbecilere dur diyen şehitler, gaziler sayesindedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak dün olduğu gibi, bugün de Anavatan Türkiye’nin Atatürkçü çizgiden sapmadan, demokrasiden uzaklaşmadan çağdaş ilerleyişini devam ettirmesini canı gönülden destekliyoruz. Biliyoruz ki, güçlü, çağdaş bir Türkiye, Kıbrıs Türkü, İslam ve Türk dünyası için yaşamsal öneme sahip bir ülkedir, son derece değerli ve önemlidir. Bu vesile ile Türk demokrasisi ve milli birliği için canlarını veren tüm şehitlerimizi rahmetle anar, gazilerimizi sevgi ve saygıyla kucaklarım” ifadelerini kullandı.