KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başına gidiyor: Seçim geri sayımı ve adaylar

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Ekim 2020, 16:38
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Ekim 2020, 16:38

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Pazar günü yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimleri için geri sayım sürüyor. Cumhurbaşkanlığı için bugüne kadarki en fazla adayın bulunduğu ve 7’si bağımsız 11 adayın yarışacağı seçim, Yüksek Mahkeme yargıçlarının sayısını artıran Anayasa değişikliği halkoylamasıyla birlikte yapılacak.

Son günlerde kapalı Maraş kararıyla uluslararası gündemden düşmeyen KKTC’de halk, 8’inci cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gidiyor. Meclis, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, 26 Nisan’da yapılmasını planlanmış ancak koronavirüs salgını nedeniyle seçimlerin 11 Ekim’e ertelenmesine karar vermişti. Aynı zamanda Anayasa değişikliği için de oy kullanılacak olan seçim için 198 bin 867 seçmen 738 sandıkta oy kullanacak. Oy verme işlemi 11 Ekim Pazar günü yerel saatle 08.00’de başlayacak ve 18.00’de sona erecek. Seçim sonuçlarının ise yerel saatle 22.00’ye kadar açıklanması tahmin ediliyor.

KKTC’DE TARİHİ SEÇİM: EN ÇOK ADAYIN YARIŞTIĞI CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ OLACAK

Seçimde yüksek mahkeme yargıçlarının sayısının artırılmasını öngören anayasa değişikliği için de oy kullanılacak olan 11 adayın yarışacağı seçim, Kıbrıs Türk siyasi tarihine “en çok adayın yarıştığı cumhurbaşkanlığı seçimi” olarak geçecek.

738 SANDIKTA 198 BİN 867 SEÇMEN OY KULLANACAK

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), pazar günü kayıtlı 198 bin 867 seçmenin 738 sandıkta oy kullanabileceğini açıkladı. Cumhurbaşkanlığı seçimi ve halk oylaması için oy verme işlemi sabah 08.00’de başlayacak ve saat 18.00’de bitecek. Sonuçların aynı gün saat 22.00’ye kadar açıklanması bekleniyor.

SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI DEVREYE GİRECEK

12 Ağustos’ta başlayan seçim takvimi uyarınca, propaganda süreci, seçimden bir gün önce, cumartesi saat 18.00’de tamamlanacak ve ardından seçim günü yasakları devreye girecek.
Miting ve kalabalık kitle toplantılarının koronavirüs önlemleri nedeniyle yasaklandığı bu seçim döneminde adaylar daha çok medya, sosyal medya ve dar kapsamlı bölge ziyaretleriyle çalışmalarını sürdürüyor.

Pazar günkü seçim ve halkoylaması, koronavirüs salgını nedeniyle önceki yıllara göre oldukça farklı önlemlerle gerçekleşecek. YSK’nın seçim günüyle ilgili aldığı önlemler uyarınca seçmenler maskeli gidecekleri sandıklarda, burada verilecek eldiveni de takarak oy kullanacak.

HEM SEÇİM HEM HALKOYLAMASI İÇİN SALT ÇOĞUNLUK ARANACAK

Cumhurbaşkanı seçilmek için geçerli oyların salt çoğunluğunu almak gerekiyor. Pazar günü adayların hiçbirinin salt çoğunluğa ulaşamaması halinde seçimlerin ikinci turu 18 Ekim tarihinde en çok oy alan iki aday arasında yapılacak. Anayasa değişikliği için ise yine salt çoğunluk aranacak. Anayasa değişikliğinin yürürlüğe girebilmesi için de geçerli oyların salt çoğunluğunun “evet” demesi gerekiyor. Hayır oylarının fazla çıkması halinde değişiklikler uygulamaya giremeyecek.

SEÇMEN KARTI DAĞITILMADI, SEÇMEN NE YAPACAK?

Salgın önlemleri kapsamında bu seçimde, seçmen kartı dağıtılmadı. Seçmenler, nerede oy kullanabileceğini www.mahkemeler.net ve www.ysk.mahkemeler.net adreslerinden “nerede oy kullanacağım” uygulamasını kullanarak kimlik kartı numarası bilgilerini yazarak veya telefon ederek öğrenebilecek.
Seçime ilişkin birçok bilgiye de http://ysk.mahkemeler.net/ adresinde yayımlanan video ve duyurular aracılığıyla ulaşılabilinecek.

KKTC ANAYASASI 35 YIL SONRA İLK KEZ DEĞİŞECEK

1985 yılından beri yürürlükte olan KKTC Anayasası’nın değiştirilmesi için 2014 yılında yapılan halkoylamasından hayır oyları daha fazla çıkmış ve değişiklikler reddedilmişti. 11 Ekim’deki oylamadan evet çıkması halinde, KKTC Anayasası 35 yıl sonra ilk kez değişmiş olacak.

TEK SANDIKTA SEÇİM: ÖNCELİK CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ SONUÇLARININ

Hem cumhurbaşkanlığı seçimi, hem de halkoylaması oy pusulaları tek sandığa atılacak.
Sandık kurullarındaki görevliler, saat 18.00’de oy verme işlemlerinin tamamlanmasının ve sandıkların kapanmasının ardından sayıma geçecek. Önce oy pusulaları ayrılacak ve ardından ilk olarak Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları YSK formlarına işlenerek telefonla veya oluşturulan WhatsApp hattına bildirilecek.
Ardından da halkoylaması sonuçları için aynı işlem yapılacak.
Sandıklarda adayların ve siyasi partilerin temsilcileri de gözlemci olarak bulunabiliyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN YARIŞACAK ADAYLAR KİMLER?

Oy pusulasında yer alacak adayların isimleri ise Ersin Tatar (Ulusal Birlik Partisi), Tufan Erhürman (Cumhuriyetçi Türk Partisi), Erhan Arıklı (Yeniden Doğuş Partisi), Fuat Çiner (Milliyetçi Demokrasi Partisi), Arif Salih Kırdağ (Bağımsız), Ahmet Boran (Bağımsız), Mustafa Ulaş (Bağımsız), Alpan Uz (Bağımsız), Kudret Özersay (Bağımsız), Mustafa Akıncı (Bağımsız), Serdar Denktaş (Bağımsız) olarak açıklandı.

CUMHURBAŞKANLIĞI YARIŞINA KATILMA ŞARTLARI

Anayasa’ya göre, Cumhurbaşkanı seçilmek için milletvekili seçilme yeterliliğine sahip olmak, yükseköğrenim yapmış olmak, 35 yaşını doldurmuş olmak, Türk ana ve babadan doğmuş olmak ve KKTC yurttaşı olmak ve en az 5 yıldan beri daimi ikametgâhı Kıbrıs’ta bulunmuş olması gerekiyor.

1974 Barış Harekatı’nın ardından kendi devlet çatısı altında ilk devlet başkanlığı seçimini 20 Haziran 1976’da yapan Kıbrıs Türk halkı, 44 yıl içinde 2 kez Kıbrıs Türk Federe Devleti devlet başkanlığı, 7 kez de KKTC Cumhurbaşkanlığı için seçime gitti. KKTC’de cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri 5 yılda bir, yerel seçimler ise 4 yılda bir yapılıyor.
11 Ekim Cumhurbaşkanlığı seçimi, KKTC’nin 8. Cumhurbaşkanlığı seçimi olarak siyasi tarihteki yerini alacak.