KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Ne kadar haklı olduğumuzu bütün dünyaya göstereceğiz

Haberler
Ömer Cihad Kaya
27 Nisan 2021, 16:11
Ömer Cihad Kaya
27 Nisan 2021, 16:11

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Kıbrıs Rum kesimi ile aralarında Türkiye’nin de bulunduğu garantör ülkelerin katılımıyla 5+1 gayri resmi Kıbrıs Zirvesi bu akşam yapılacak KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cenevre’deki gayriresmi Kıbrıs konferansına ilişkin, “Ne kadar haklı olduğumuzu bütün dünyaya göstereceğiz” dedi.

Cenevre’de Kıbrıs konulu 5+1 formatındaki Birleşmiş Milletler gayrıresmi toplantısı bugün başlayacak. Zirve öncesi konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geleceklerini ve görüşmelerde iki devletli çözümü öne çıkarmak istediklerini vurguladı.

“KIBRIS’TA KALICI ÇÖZÜM, İKİ BAĞIMSIZ, EGEMEN VE EŞİT DEVLETİN İŞBİRLİĞİ…”

Cumhurbaşkanı Tatar, şunları söyledi:

“Bizim amacımız, KKTC adına orada Kıbrıs Türk halkının seçilmiş lider olarak yeni iradenin ortaya konulması, yeni vizyonun anlatılmasıdır. Kıbrıs’ta artık çok şeyler değişmiştir, çok farklı beklentiler vardır. Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ve Türkiye’nin tutumu vardır. Dolayısıyla biz orada artık federal temelde bir anlaşmanın olamayacağını, Kıbrıs’ta yan yana yaşayan, iki bağımsız, egemen ve eşit devletin iş birliğiyle ancak Kıbrıs’ta bir anlaşma olabileceğini söyleyeceğiz. Önemli olanın bir anlaşmayı yaptıktan sonra onun kalıcı ve sürdürülebilir olabilmesidir, halklarımızın bundan yarar sağlamasıdır, bölgesel gelişmelerin oluşmasına da katkı sağlayabilmesidir.” dedi.