KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'ın ilk konuğu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay oldu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Ekim 2020, 18:44
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Ekim 2020, 18:44

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı seçilen ve görevi yeni devralan Ersin Tatar’ın ilk konuğu Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay oldu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 18 Ekim 2020’de gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Seçimi ikinci turunda oyların yüzde 52’sini alarak Cumhurbaşkanı seçilen ve görevi dün devralan Ersin Tatar’ın ilk konuğu T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay oldu. Tatar, “Her zaman biz Türkiye ile birlikte ulus müşterek davasının yürütülmesinde fevkalade önemli adımlar attık. Geçmişe bakıldığında çok fedakarlıklar ve özverilerde bulunulmuştur. Türkiye en zor anımızda her zaman bizim yanımızdaydı.” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanlığındaki 23 Ekim 2020 tarihindeki ikili görüşmelerinin öncesinde Tatar ve Oktay basına açıklamalarda bulundu.

İlgili haber:KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar mazbatasını aldı

“ÖNEMLİ ADIMLAR ATTIK”

Cumhurbaşkanı Tatar, Oktay’ın KKTC’ye ziyaretinden ve yemin törenine katılmasından dolayı çok memnun olduğunu ifade ederek teşekkürlerini iletti.
Tatar, Kıbrıs görüşmeleri kapsamında Türkiye ile önemli çalışmalar yapmanın ve dünyaya verilecek mesajın son derece önemli olduğunu vurgulayarak konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü:

“Ben Türkiye’ye çok önem veriyorum çünkü Türkiye bizim anavatanımızdır. Doğu Akdeniz’de yaşanan bu gelişmeler, ulusal çıkarlarımız ve müşterek menfaatlerimiz, bizlerin uyumlu çalışmasını gerektirmektedir. Bu uyumlu çalışmayla benim cumhurbaşkanlığımın bu 5 yılında önemli adımlar atılması ve dünyaya Kıbrıs Türk halkının çıkar ve menfaatlerinin, Kıbrıs Türk halkının geleceği için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulayarak Kıbrıs Rum yönetiminin yaptığı birtakım yanlışların görülmesi bakımından önemli olacaktır.”

TATAR’IN İLK ZİYARETİ TÜRKİYE’YE OLACAK

Tatar, ilk resmi ziyaretini pazartesi günü Ankara’ya düzenleyeceğine değinerek, “Biz her zaman Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle KKTC’yi güçlendirdik ve güçlendirmeye devam edeceğiz.” dedi.

“BU MÜŞTEREK BİR DAVADIR”

KKTC’nin 5. Cumhurbaşkanı olarak arzu ve temennisinin Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarının, refah ve mutluluğun güvenlik içerisinde ilelebet geleceğe taşınması olduğunu vurgulayan Tatar, “Yanıbaşımızda anavatan Türkiye’yi her zaman görmek bizi fevkalade mutlu etmektedir. Bu müşterek bir davadır. Kıbrıs Türkü’nün tüm dünyaya karşı tek başına verebileceği bir mücadele değildir.” açıklamasında bulundu.

MARAŞ KARARI

Tatar, Maraş açılımına ilişkin ise 46 yıldır kapalı olan bölgenin hem insanlık hem de KKTC ekonomisi ve turizmi açısından gelecek vadettiğini ve bu adımın Birleşmiş Milletler kararlarına ters düşmediğini belirtti.

“KKTC BİR DEMOKRASİ ŞÖLENİ YAŞADI”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milleti adına Tatar’a tebriklerini ileterek “KKTC bir demokrasi şöleni, bayramı çerçevesinde bir süreç yaşadı. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ortamında seçim sürecini başarıyla tamamladınız. Yürekten tebrik ediyorum.” dedi.
Türkiye ve KKTC’nin çok daha güçlü ve sıkı iş birliğinde refah seviyesini daha da yukarıya çıkaracak şekilde güzel işler yapacağına inandığını dile getiren Oktay, Tatar’ın başarılı bir başbakanlık süreci yürüttüğüne değindi. Oktay, Türkiye’nin Kovid-19 sürecinin yönetiminde de KKTC’ye her türlü desteği sunduğuna dikkati çekerek Tatar’ın başbakanlık döneminde de tarafların her alanda birlikte başarılı çalışmalar yürüttüğünün altını çizdi.

“FARELERE TESLİM EDİLMESİ CANIMIZI ACITTI”

Oktay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tatar’ı pazartesi günü Türkiye’ye davet ettiğini hatırlatarak sözlerine şöyle devam etti:

“46 yıldır sadece iyi niyet göstergesi için kapalı kalan bir bölgenin, neredeyse çok kompleks ve karmaşık ifade edilen Maraş sorununun, aslında çok basit bir çözümünün olduğunu gösterdiniz. Bölgenin ekonomik anlamda kalkınma damarı olabilecek Kıbrıs’taki gençlerin geleceğini tesis edecek, ümit vadedecek bir yerin farelere teslim edilmesi içimiz acıttı. Böyle bir karar aldınız biz de sonuna kadar yanınızda olduk. Bu kararlı çalışmamız devam edecek. Tüm Kıbrıs’ın gelişmesi için çalışmalarımız önümüzdeki süreçte devam edecek.”

OKTAY: BİZİM MÜŞTEREK BİR DAVAMIZ VAR

Oktay, Kıbrıs Türkü’nün haklı davasına ilişkin doğru mesajın dünyaya verilmesinin büyük önem taşıdığını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Bizim müşterek bir davamız var. Doğu Akdeniz’de daha büyük resme baktığımızda, orada da davamız müşterektir. Kıbrıs Türkü’nün siyasi eşitliği, KKTC’nin egemenlik hakları ve kaynakların hakça paylaşımı bizim olmazsa olmazlarımızdandır.”