KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Cenevre Toplantısı öncesinde Erdoğan ile görüşecek

Haberler
Ömer Cihad Kaya
22 Nisan 2021, 10:56
Ömer Cihad Kaya
22 Nisan 2021, 10:56

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 26 Nisan 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara’da bir araya geleceklerini duyurdu. Görüşmenin 27 Nisan’da düzenlenmesi planlanan Cenevre toplantısı öncesinde son durumu müzakere etmek üzere yapılacağı öğrenildi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılacak olan 5+BM gayri resmi toplantısının arefesinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek. Cumhurbaşkanı Tatar, İsviçre’nin Cenevre kentinde 27-29 Nisan tarihlerinde yapılacak olan 5+BM gayri resmi toplantısı öncesi müzakere heyeti ile değerlendirmelerde bulundu. Tatar, görüşme sonrası Cenevre’deki toplantı öncesinde pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile buluşacaklarını kaydetti.

CENEVRE’DEKİ KIBRIS TOPLANTISI ÖNCESİ GÖRÜŞMELER

Cumhurbaşkanı Tatar, Erdoğan ile görüşmesi hakkında, “Cenevre öncesinde Türkiye ile birlikte Kıbrıs Türk tarafının Cenevre’de ortaya koyacağı yeni siyaseti, yani egemen eşitliğe dayalı yan yana yaşayan iki devletin artık çözüm arayışları içinde tek gerçekçi yol olduğunu belirteceğiz” ifadelerini kullandı.

Cenevre’de 27-29 Nisan 2021’de Birleşmiş Milletler öncülüğünde garantör ülkelerin de katılımıyla 5+1 formatında düzenlenecek Kıbrıs konulu gayriresmi konferans öncesi Bakan Çavuşoğlu, KKTC’de bir dizi temasta bulunmuştu.