KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: Rum tarafı, hep terör örgütü EOKA ruhuyla hareket etmiştir

Haberler
Ömer Cihad Kaya
02 Nisan 2021, 15:37
Ömer Cihad Kaya
02 Nisan 2021, 15:37

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ersin Tatar, Kıbrıs Türk halkının mücadelesi ve Rum tarafının EOKA yanlısı hareketlerine dair önemli açıklamalarda bulundu. Tatar, katıldığı canlı yayında Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin adadaki tahakküm girişimlerine sert tepki göstererek, “Rum tarafı her zaman terör örgütü EOKA ruhuyla hareket etmiştir” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinin anlatıldığı “Bir Zamanlar Kıbrıs” dizisinin galası dün yapıldı. Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ersin Tatar’ın da katıldığı gala, EOKA terörünün kuruluş tarihi olan 1 Nisan’ın yıl dönümünde gerçekleşti. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, dün TVNET canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Özellikle Rum tarafının Kıbrıs’ta iki devletli çözüme yanaşmayan çabaları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk Konseyi Gayrıresmi Liderler Zirvesi’ndeki açıklamalarını değerlendirdi.

ERSİN TATAR: RUMLARIN HAYALİ GERÇEK OLMAYACAK

Ersin Tatar’ın Rum tarafının EOKA terör örgütünün ruhuyla hareket ettiğini söylediği açıklamaları şu şekilde:

“Rum tarafı her zaman terör örgütü EOKA ruhuyla hareket etmiştir. Rumların hayali gerçek olmayacak. Türk Silahlı Kuvvetleri, adadaki yegane güvencedir. Mevcut garantörlük hakları Türkiye’nindir. Bunu sorgulamak kimseye düşmez”

“KKTC TANINMAMIŞ OLABİLİR AMA ÜLKEMİZDE 100’DEN FAZLA ÜLKEDEN ÖĞRENCİ VAR”

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk Konseyi Gayrıresmi Devlet Başkanları Zirvesi’nde ifade ettiği “Güç birliği yaparak Kıbrıs Türklerine hak ettiği konuma getireceğimize inanıyorum” sözlerinin önemine dikkat çekerek; “Bu açıklamayı önemsiyoruz çünkü sayın Erdoğan’ın her ortamda olduğu gibi Kıbrıs Türklerine destek vermesi, Kıbrıs Türk halkının haklı davasındaki şu an içinde bulunduğumuz durum ve uygulanan ambargolar hem medeniyete aykırı hem de insanlığa aykırıdır. Her türlü dünya değerlerine aykırıdır. O bakımdan Türklük dünyasında bizim soydaşlarına karşı yapılan bu değerli toplantıda bunun ifade edilmesi bizi memnun etmiştir. Sayın cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Bu toplantı vesilesiyle yapılacak çalışmalara bizim de davet almamız bizi memnun etti. KKTC tanınmamış olabilir ama bizim ülkemizde 100’den fazla ülkeden öğrenci bulunuyor. Turizme baktığımızda dünyanın her yerinden turist geliyor. Son 20 yılda çok yol kat edildi, çok şey başardık. Türkiye’nin de desteğiyle KKTC pandemi öncesine kadar çok iyi durumdaydık.” ifadelerini kullandı.