KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Kıbrıs'ta 2020 baharında önemli gelişmeler olabilir

27 Kasım 2019, 19:10

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorunu konusunda 2020 baharına yeni bir hareketliliğin beklenebileceğini söyledi.

Akıncı, Berlin’de Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in arabuluculuğunda, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile gerçekleştirdikleri üçlü görüşmenin ardından, Kıbrıs’a döndükten sonra Lefkoşa’daki Ercan Havaalanında değerlendirmelerde bulundu. Akıncı, Kıbrıs’ta varılacak bir çözümün siyasi eşitliğe dayalı, iki kurucu devletin ortaklığını esas alan, egemenliğin iki toplumdan kaynaklanacağı, iki kesimli, iki toplumlu federal bir yapının Berlin’deki üçlü toplantıda hedef olarak belirlendiğini ve BM zemininde başka bir çözüm olmadığını kaydetti.

Akıncı, bundan sonra yol haritasının nasıl şekilleneceği konusundaki soruya, KKTC’de seçimlerin beklendiğini, İngiltere’de Brexit sürecinden dolayı aralıkta seçim yapılacağını, Yunanistan’da da yeni seçilmiş bir hükumet olmasından dolayı Türkiye ile yeni diyaloğa başladığını belirterek, Guterres’in beşli görüşme için çok aceleci davranmayacağı mesajını Berlin’deki görüşmeler sırasında verdiğini kaydetti.

Mustafa Akıncı, gerçekçi beklentinin ise bahar ayları sonrasında Kıbrıs sorununda bir hareketliliğin başlayacağı yönünde olması gerektiğini kaydetti.

Kıbrıs
KKTC
Mustafa Akıncı
Bunlara da bakın: