KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Hiç kimsenin bize haklarımızı altın tepside sunmayacağını biliyoruz

Haberler
Oğuzhan Batur
13 Ocak 2020, 19:39
Oğuzhan Batur
13 Ocak 2020, 19:39

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, merhum Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın 8. Ölüm yıl dönümü için düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmada, 1960 yılında ortaklık devleti olarak kurulan devletin Rum tarafınca gasp edilerek Kıbrıs Türk toplumunun uluslararası hukuk bağlamında statüsü olmayan bir konumda bırakılması, meşru olmadığı gibi adil de olmadığını vurguladı.

“MEŞRU HAKLARIMIZI YİNE ELBİRLİĞİ İLE BU KEZ DİPLOMASİ ALANINDA MÜCADELE EDEREK ELDE EDECEĞİZ”

“Bu nedenle eşitliğimizden, özgürlüğümüzden ve güvenliğimizden taviz vermeden iki kurucu devletli, siyasal eşitliğe dayalı iki kesimli federal bir yapılanma için uğraşlarımızı sürdürmekteyiz. Hiç kimsenin bize haklarımızı altın tepside sunmayacağının bilincindeyiz. Meşru haklarımızı yine elbirliği ile bu kez diplomasi alanında mücadele ederek elde edeceğiz.” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı şöyle devam etti:

“Rauf Denktaş o tarihsel koşulların belirleyici ihtiyaçlarına göre toplumuna hizmet amacıyla biçimlendirilmiş bir siyasetin uygulayıcısı oldu. Bu siyasetin temel niteliğini ‘Rumların Enosis hedeflerinin karşısında durmak ve bunun gerçekleşmemesi için içeride ve dışarıda bitmek bilmez bir enerji ile mücadele etmek’ şeklinde özetleyebiliriz.

Kıbrıs Türk halkının bu adada varoluş mücadelesindeki en yakın yol arkadaşı Doktor Fazıl Küçük ile birlikte, öncelikle Türkiye’nin ilgisini Kıbrıs’a çekmek için olağanüstü bir çaba ortaya koydular. Temel amaçları Kıbrıslı Türklerin bu adada eşit bir toplum olarak varlığını sürdürmesi ve bir azınlık konumuna düşürülmesinin önlenmesiydi.”