KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'dan yeni skandal: Topraklarımızın bir kısmını Rumlara vermeliyiz!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Ekim 2020, 18:41
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Ekim 2020, 18:41

KKTC Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Mustafa Akıncı, Kapalı Maraş’ın açılmasının hazımsızlığını yaşayanlardan olduğunu kanıtlayan skandal açıklamalarına bir yenisini daha ekledi. Akıncı’nın bir televizyon programında, “Topraklarımızdan bir kısmını Rumlara geri vermeliyiz.” sözlerini sarf etmesi büyük tepki topladı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 8 Ekim 2020’de 46 yıldır kapalı olan Maraş bölgesinin, BM kurallarına aykırı olmayacak şekilde açılmasının ardından konuyu değerlendiren Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’dan tepki çekecek bir açıklama geldi. 9 Ekim 2020 tarihinde CNN’e konuşan Akıncı, Kıbrıs’ta çözüm için KKTC’nin topraklarının bir kısmının Rumlara verilmesi gerektiğini ifade etti.

AKINCI’DAN YİNE HADDİNİ AŞAN AÇIKLAMALAR

Türkiye karşıtı tutumuyla tanınan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, söz konusu röportajda, “Kıbrıs’ta çözüm topraklarımızdan bir kısmını Rumlara geri vermeliyiz” açıklamasını yaptı.

KAPALI MARAŞ’IN AÇILMASINI “DEMOKRASİ İÇİN YÜZ KARASI BİR KARAR” OLARAK NİTELENDİRDİ

Akıncı, Kapalı Maraş kararını seçim için atılmış bir adım olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, skandal açıklamalarıyla yetinmeyerek, “Demokrasi için yüz karası bir karardır” şeklinde konuştu. Akıncı, Türkiye’yi hedef alan ifadelerini sürdürerek, seçimlere müdahale edildiğini öne sürdü. Akıncı, tarihi Maraş hamlesini, “Yapılanlar demokrasi adına yüz karasıdır, seçimlere doğrudan müdahalenin devamıdır. Biz Maraş konusunda çözüme katkı sağlayacak bir siyaset izlenmesi gerektiğini, bunun da halkın yetkilendireceği Cumhurbaşkanı nezdinde yapılması gerektiğini söylüyoruz” dedi.

İlgili haber: KKTC’de Kapalı Maraş açıldı!

TÜRKİYE’NİN DEĞİL BİRLEŞİK KRALLIK VE YUNANİSTAN’IN GARANTÖRLÜĞÜNÜ İSTEMİŞTİ

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, daha öncesinde de Türkiye’nin kendisini seçtirmemek için çabaladığını iddia etmişti. Hatırlanacağı üzere Akıncı, daha önce de Türkiye’nin garantörlüğü yerine Birleşik Krallık ve Yunanistan’ın da dahil olduğu ortak bir gücün Kıbrıs’ta konuşlanmasını teklif etmişti. Akıncı, İngiliz The Guardian verdiği mülakatta ise Kıbrıslı Türklerin laik, demokratik ve çoğulcu kimliğini korumak istediklerini belirterek Türkiye’ye bağlanma ihtimalini korkunç olarak nitelendirmişti.