KKTC Başkanı Tatar’dan Rum Yönetimine tepki

04 Ekim 2019, 22:58

Yavuz Sondaj Gemisi’nin Güney Kıbrıs’ta sondaj çalışmalarına başlamasıyla KKTC Başkanı Ersin Tatar yaptığı açıklamada “Sondaj çalışmalarını sonuna kadar destekliyoruz. Kıbrıslı Rumların tek taraflı hareket etmesini asla kabul etmiyoruz.” dedi.

TÜRKİYE’NİN MÜCADELESİNİ MEMNUNİYETLE İZLİYORUZ

Yavuz Sondaj Gemisi Güney Kıbrıs tarafında çalışmalarına sonra sürat devam ettirme kararı aldı. Bu durum Rumları rahatsız ederken KKTC’de sevinçle karşılandı. Konuyla ilgili açıklama yapan KKTC Başbakanı Ersin Tatar, “Türkiye Cumhuriyetinin bu mücadelesini memnuniyetle izliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti deniz hukuku temelinde deniz yetki alanlarında ve ilgili yasalar çerçevesinde Doğu Akdeniz’de en büyük sahil şeridi olan ülkedir.” ifadelerini kullandı.

Tatar,  tek taraflı anlaşmaları asla kabul etmeyeceğiz diyerek “Yavuz Gemisi’nin 7. parsele doğru hareket etmesinin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Kıbrıslı Rumların tek taraflı olarak hareket etmesi ve bu denizdeki zenginlikleri sadece kendilerine aitmiş gibi tek taraflı anlaşmalarla gasp etmelerini asla kabul etmeyeceğiz.” dedi.

TÜRKİYE’NİN VE KKTC’NİN HAKLARINI YEDİRMEYİZ

 “Biz ne Türkiye Cumhuriyetini ne de KKTC’nin haklarını yedirmeyiz.” diyen Başbakan Tatar, mücadeleye devam ettiklerini ve Türkiye Cumhuriyetinin aldığı kararların önemli olduğunu vurguladı. Tatar, konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, “Biz sonuna kadar destekliyoruz çünkü müşterek olarak yürütülen bu çalışmalarda deniz yetki alanlarındaki haklarımız ekonomik münhasır bölge ve diğer denizlerdeki hak ve çıkarlarımızın korunması için bu mücadele sürdürülmektedir ve ne mutlu bize ki Türkiye Cumhuriyeti artık o potansiyele sahiptir. Gemileriyle, sondaj çalışmaları ile ve hukuk temelinde yaptığı mücadele ile bu pozisyonları almaktadır.” şeklinde konuştu.

TATAR “TÜRK HÜKÜMETİNİN DUYARLILIĞINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Başbakan Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyetinin yetkili kişileri ve bu konularda hukuk temelinde deniz yetki alanlarındaki mücadelesi ve KKTC ile yaptıkları anlaşmalarla bu hakların şu anda korunmaya çalışıldığını belirterek açıklamasına şu şekilde devam etti: “Bu hareketlerin doğru olduğuna inanıyorum, dediğim gibi Rumlar tek taraflı hareket ederken bütün zenginlikler güya kendilerine aitmiş gibi bir politika izlemektedirler. Bunu biz kesinlikle kabul etmeyiz. Doğu Akdeniz’de en büyük şeridi olan ülke 80 milyonluk nüfusu ile Türkiye Cumhuriyetidir. KKTC’nin de hakları vardır. Mavi Vatan’daki haklarımız, çıkarlarımız ve menfaatlerimiz dolayısıyla hukuk temelindeki bu çalışmalar çok yerindedir. Dolayısıyla KKTC’den Türkiye Cumhuriyetinin bu mücadelesini memnuniyetle izliyoruz ve günün sonunda bu bağlamda yapılan çalışmalarda Kıbrıslı Türklerin de haklarının ve çıkarlarının korunması bizler için fevkalade önemlidir. Dolayısıyla Yavuz Gemisi’ndeki kaptana ve çalışanlarına bu yeni hareketinden dolayı başarılar diliyorum. Türk hükümetine de duyarlılığından dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum.”

Güney Kıbrıs
Güney Kıbrıs Rum Kesimi
KKTC Başbakanı Ersin Tatar
Yavuz sondaj gemisi
Bunlara da bakın: