KKTC Başbakanı Tatar: Türkiye, onların oyunlarını bozmuştur

11 Aralık 2019, 20:52

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanları sınırlandırması hususunda KKTC’nin ardından ikinci anlaşmasını Libya ile imzalamasının meseleye önemli bir boyut getirdiğini söyledi.

BAŞBAKAN TATAR, DOĞU AKDENİZ’DEKİ SON GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİ

Başbakan Tatar, Doğu Akdeniz’de yaşanan son gelişmeler, Türkiye-Libya deniz sınırı anlaşması, Türkiye-KKTC ilişkileri ve KKTC’de nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik basına değerlendirmelerde bulundu.

Tatar, Doğu Akdeniz’deki olayların son aylarda daha ciddi bir boyuta geldiğini vurguladı ve Rumların tek taraflı hareket ederek, uluslararası şirketler ve bazı ülkelerle Kıbrıslı Türkleri dışlayarak çalışmalar yapmalarının uzun zamandır gündemde olduğunu belirtti.

Tatar, Rumlara defalarca bölgedeki zenginliklerin araştırılması, bunun için ortak bir komitenin oluşturulması ve bu komitenin kararları vermesi önerisinde bulunduklarını ancak her defasında ret cevabı aldıklarını anımsattı. “Rum tarafı hiçbir zaman bu (Doğu Akdeniz’deki) zenginliklerin adil bir şekilde paylaşımında Kıbrıslı Türklerle hareket etmeye yanaşmadı.” diyen Tatar, son zamanlarda Türkiye’nin deniz hukuku temelinde ve uluslararası temayüller doğrultusunda ortaya koyduğu birtakım ciddi öneri ve gelişmelerin hayata geçtiğini kaydetti.

Başbakan Tatar, şöyle devam etti:

“(Türkiye’nin) KKTC ile yapılan anlaşmalar ve ruhsatlandırma faaliyetlerinden sonra Libya ile yapılan anlaşma ve bunun meclisler tarafından onaylanması (Doğu Akdeniz’deki) meseleye çok önemli bir boyut getirmiştir. Yunanistan’ın Meis, Girit ve Rodos gibi küçük adalarının münhasır ekonomik bölge iddiaları ile bölgedeki zenginliklerin paylaşımında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile Yunanistan üçgenindeki o kadar büyük bir alanda söz sahibi olmaları söz konusu değildir. Türkiye’nin deniz hukuku temelinde, uluslararası temayüllere göre ortaya koyduğu gerçekler yeni bir harita ortaya çıkarmış, onların ezberini bozmuştur.”


https://qha.com.tr/haberler/kktc-basbakani-tatar-bu-anlasma-kktc-yi-de-ilgilendiren-onemli-bir-gelisme/127622/

“EN FAZLA SÖZ SAHİBİ OLMASI GEREKEN TÜRKİYE’DİR”

Tatar, “Mavi Vatan” olarak adlandırılan denizlerdeki zenginliklerin paylaşımında Türkiye’nin duruşu ve kararlılığının önemli olduğunu vurguladı. Tatar, “Yaşanan gelişmelere ve uluslararası temayüllere bakıldığında böyle bir bölgede en fazla söz sahibi olacak olan ana kıtadaki 82 milyon nüfusu ve Doğu Akdeniz’e 1800 kilometreden daha fazla sahil şeridi olan Türkiye’dir.” ifadeleine yer verdi.

Tatar, Doğu Akdeniz’de Türkiye ile verilen hak mücadelesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

“TÜRKİYE’NİN GERÇEKTEN BÜYÜK İDDİALARI VE HAKLARI VAR”

Libya ile imzalanan anlaşmadan sonra Yunanistan ve GKRY’nin nasıl pozisyon alacağına kendilerinin karar vereceğine işaret eden Tatar, şunları söyledi:

“Karşılarında Türkiye var, Türkiye güçlü bir devlet. Harita ve denizlere baktığımızda Türkiye’nin gerçekten iddiaları ve büyük hakları vardır. Türkiye de o güce sahiptir, hem bizim hakkımızı hem de kendi hakkını alacaktır. Gerçekten onların (Rum-Yunan) ortaya koyduğu irade hakkaniyet ölçüsünde değildir. Onlar nüfus yapısı, coğrafya ve kilometrekare hesaplarına bakıldığında alan itibarıyla bizim çok gerimizdedirler. Türkiye ile bizim bu hareketimiz, vicdanen, uluslararası hukuk temelinde ve bölgedeki gerçekler dikkate alındığında çok daha doğrudur.”

Bunlara da bakın: