KKTC Başbakanı Tatar: Türkiye'nin onayı olmadan EastMed projesi mümkün değil

06 Ocak 2020, 15:00

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, “Doğu Akdeniz Doğal Gaz Boru Hattı” (EastMed) projesinin, Türkiye’nin onayı olmadan hayata geçmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

Tatar, Rum yönetimi ve Yunanistan’ın işbirlikçileriyle doğal gaz konusunda Türk tarafıyla anlaşmak yerine, gerçekleşmesi neredeyse mümkün görülmeyen bir projeye (EastMed) yönelmesinin sadece düşmanca bir tutum olarak nitelenebileceğini vurguladı.

EastMed anlaşmasının bölgesel güvenlik gerçeklerine uygun olmadığına işaret eden Tatar, projenin ciddi bir istikrarsızlık potansiyelini de beraberinde getirdiğini belirtti. Tatar, Rum-Yunan-İsrail üçlüsü tarafından imzalanan ancak uygulamaya girmesi için İtalya’nın da onayı beklenen EastMed hakkında Rum tarafından yapılan açıklamaların tek hedefinin, Kıbrıs Türkleri ile Türkiye’ye zarar vermek olduğuna dikkati çekti.

“EASTMED EKONOMİK DEĞİL, TÜRKİYE VE KKTC’Yİ HEDEF ALIYOR”

Tatar, Doğu Akdeniz hidrokarbon kaynaklarının ekonomik yönden kazançlı pazarlara ulaştırılması için en uygun seçeneğin Türkiye olduğunun altını çizerek “Söz konusu girişimin (EastMed) ekonomik değerlendirmelerden değil, Türkiye ve KKTC’yi, hakları olan enerji kaynaklarından mahrum etmeye yönelik siyasi hayallerden kaynaklandığı görülmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Tatar, Doğu Akdeniz’deki enerji jeopolitiği, ülkelerin milli güç kapasiteleri ve mevcut askeri stratejik dengeler dikkate alındığında, Türkiye ve Kıbrıs Türklerini denklemden dışlamaya yönelik tüm teşebbüslerin yeni tırmanma risklerine neden olacağını savundu.

Doğu AKDENİZ
Eastmed
KKTC
Bunlara da bakın: