KKTC Başbakanı Tatar: Türkiye'nin görüşü alınmadan adım atılmamalı

09 Eylül 2019, 16:37

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) bir dizi temaslarda bulunan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen toplantının ardından, Başbakan Ersin Tatar ile görüştü.

Kıbrıs Postası’nın haberine göre görüşme sonrası açıklamada bulunan Çavuşoğlu, UBP (Ulusal Birlik Partisi)-HP (Halkın Partisi) hükûmetinin göreve geldiği günden bu yana, mali protokol de dahil Türkiye ile yakın çalışmalarını desteklediklerini belirterek, “Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay ile beraber yürüttüğünüz çalışmalara, elimizden gelen desteği veriyoruz” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen toplantıda, Kıbrıs sorunu ve doğalgaz konularını ele alma fırsatı bulduklarını belirten Çavuşoğlu, toplantıyı “faydalı” olarak niteledi.

Çavuşoğlu, “Bu ziyaret uzun bir süredir gerçekleştirmek istediğim bir ziyaretti” diyerek, Başbakan Tatar’a, kendilerine zaman ayırıp, görüşme gerçekleştirdiği için teşekkür etti.

ÇÖZÜM İÇİN SOMUT TEMEL ŞARTI

Çavuşoğlu’nun ardından söz alan Başbakan Ersin Tatar ise, gerçekleşen ziyaretin kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek, “Kıbrıs sorununa ilişkin görüşmeler bağlamında bir takım spekülasyonların yapıldığı, yeni gelişmelerin yaşandığı şu günlerde, bu ziyaretin çok anlamlı olduğunu düşünüyorum” dedi.

1960 anlaşmalarından 1974’e kadar olan süreci çok iyi bildiğini, tarihi iyice incelemeden, geleceğe yönelik “tehlikeli oyunlara girmenin” hiçbir anlamı olmadığını belirten Tatar, “Bizim, Kıbrıs sorunu konusundaki tavrımız, her şeyin somut ve kesin ifade edildikten sonra bir sürecin başlamasıdır. Sayın Akıncı ile yaptığımız görüşmelerde de, bu süreçte çok dikkatli olması gerektiğini ifade ediyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin her konuda görüşüne başvurulması gerektiğini söyleyen Başbakan Tatar, “Türkiye’nin görüşünü almadan, beraber hareket etmeden, herhangi bir adımın atılmaması gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerinde bulundu.

Ersin Tatar
Mevlüt Çavuşoğlu
Bunlara da bakın: