KKTC Başbakanı Tatar: KKTC'de son 40 günde yeni bir koronavirüs vakası görülmedi

28 Mayıs 2020, 17:35

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sonrası ülkede yaşanan normalleşmeyle ekonomik çarkların yeniden dönmeye başladığını ve Türkiye ile imzalanan mali protokolün ekonomiye olumlu yansıyacağını belirtti.

Tatar, Kovid-19 sonrası ekonomide atılacak adımlar, Türkiye ve KKTC Arasında İktisadi ve Mali İş Birliği Anlaşması ve Türkiye ile ilişkilerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Hükumet olarak koronavirüs ile ilgili tedbirleri alırken ekonomide bazı sıkıntıların olacağını bildiklerini söyleyen Tatar, daha adaletli bir yapının oluşması için en zorunu yaparak kamu maaşlarında kesintiler yaptıklarını söyledi.

“TÜRKİYE’NİN DESTEĞİ İLE MAAŞ KESİNTİLERİ SONA ERECEK”

Tatar, normalleşme sürecinin başlaması ve iş yerlerinin açılmasıyla KKTC’nin iç ekonomik çarklarının yeniden dönmeye başladığını vurgulayarak, “Maliyenin gelirlerinde artışlar olmaya başladı. Türkiye ile mali protokol, 26 Mayıs itibarıyla yürürlüğe girdi. Onun da katkısıyla haziran sonu itibarıyla maaş kesintileri sona erecek. Tam alınacak maaşlarla ekonomiye girdiler olacak ve çarşı daha hareketlenecek.” ifadesini kullandı.

Çalışmalarda özel sektörü de göz ardı etmediklerini ve görüşmeler yaptıklarını dile getiren Tatar, kapatılan iş yerlerinin çalışanlarına 1500 liralık katkı yaparak, sosyal adalet kurmaya çalıştıklarının altını çizdi.

“KKTC’NİN KORONAVİRÜS İLE MÜCADELESİ BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ”

KKTC’nin koronavirüs sürecini başarıyla atlattığını ve bunun ülkenin imajına katkı sağladığını kaydeden Tatar, KKTC’de salgın sürecinde başarı öyküsü yazıldığını ve bunun bir fırsata da dönüştürülebileceğini söyledi. Tatar, “Son 40 günde yapılan testlerde hiçbir pozitif vakaya rastlanmadı. Bu algının dünyaya yayılması KKTC’nin imajı için önemlidir. Bunu anlatacağız. Başta ana vatan Türkiye olmak üzere diğer ülkelerde de KKTC’nin bu özelliklerini anlatmak ve buranın potansiyelini artırmak en büyük dileğimizdir.” dedi.

“KORONAVİRÜS MÜCADELESİNDE TÜRKİYE HER ZAMAN YANIMIZDA OLDU”

“Koronavirüs sürecinde Türkiye her zaman Kıbrıs Türk halkının yanında oldu.” diyen Tatar, son iki ayda Türk hükumetiyle sık sık temas kurduğunu söyledi. Tatar, Türkiye’den koronavirüs sürecinde gerek tıbbi ve sağlık malzemelerinin gönderilmesi gerekse Türkiye’nin salgınla ilgili tecrübe paylaşımının kendileri için avantaj olduğunu vurguladı.

KKTC
KORONAVİRÜS
Bunlara da bakın: