KKTC Başbakanı Tatar: KKTC cennetten bir parça

12 Ocak 2020, 13:11

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, KKTC’nin cennetten bir parça olduğunu söyleyerek hükûmetin turizmin bir devlet politikası olması yönünde çalışmalarını devam ettirdiğini bildirdi.

KKTC turizminin geleceğinin planlanması, 2020-2030 yılları arasında uygulanacak turizm politikasının belirlenmesi kapsamında düzenlenen KKTC Turizm Şurası’na, Başbakan Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, KKTC’li bakanlar, parti genel başkanları, milletvekilleri, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri ile Türkiye ve KKTC’den çok sayıda turizmci ve alanında uzman akademisyenler katıldı.

TATAR: KKTC CENNETTEN BİR PARÇA

KKTC’nin cennetten bir parça olduğunu söyleyen Başbakan Tatar, “Suyumuz da, yağmurlarımız da, çevremiz de, tarihimiz de, kültürümüz de, insanlarımız da ve yüreğimiz de var. Bu saatten sonra burayı geliştirmek ve dünyaya daha iyi anlatabilmek bize kalmış bir marifettir, bu da bizde vardır.” dedi.

TURİZMİN DEVLET POLİTİKASI OLMASI İÇİN ÇALIŞILIYOR

Başbakan Tatar, turizmin geliştirilmesi için çok çalışılması ve politika üretilmesi gerektiğini kaydederek, “İnsanlarımızı daha fazla eğitmeliyiz, meslek okullarında turizme daha fazla zaman ve kaynak ayırmalıyız ki insanlarımız turizmde üretken olabilsinler. Hükûmetimiz turizmin bir devlet politikası olma noktasında çalışmalarını devam ettirmektedir.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Özersay, turizmi bir devlet politikası yapacak olanın sektörün kendisi olduğunu ifade etti. Başka sektörlerden farklı olarak turizm sektöründeki temsilciler ve paydaşların kendi içinde çok iyi organize olduğunu belirten Özersay, “Turizm sektöründe bulunanların yakın takibiyle turizmin devlet politikasına dönüşmesi daha bir mümkündür. Bu açıdan kendilerini tebrik ediyorum.” dedi.

“YENİ STRATEJİ VE VİZYONLARIN GELİŞTİRİLMESİ ZORUNLU”

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel de dünyada yaşanan gelişmelerin, turizm sektöründe yeni strateji ve vizyonların hayata geçirilmesini zorunlu kıldığının yadsınamaz bir gerçek olduğunu söyledi.

Bakan Üstel, KKTC’yi hedeflerine ulaştıracak önemli bir danışma organı olarak gördükleri Turizm Şurası’nda çıkacak sonuçları bir kılavuz olarak kabul edeceklerini belirtti.

TÜRK TURİZMİNE DUYULAN GÜVENİN TEMELLERİ

Bakan Yardımcısı Çam, Kıbrıs’ta bulunmanın her zaman büyük mutluluk vesilesi olduğunu söyledi.
Dünya turizm sektörünün küresel, bölgesel ve yerel unsurlardan doğrudan etkilendiğine dikkati çeken Çam, Türk turizmine duyulan güvenin temelinde, çevre ile uyumlu, yenilikçi, sürdürülebilir ve rekabetçi gelişim stratejileriyle geliştirilen ve ziyaretçilere misafirperverlik ilkesiyle hizmet sunmanın olduğunu söyledi.

Çam, “Giderek büyüme gösteren KKTC turizminde, 1975’te ölçülen 74 bin turistten 2018 itibariyle 24 kat artışla 1,8 milyon turiste, turizm geliri 30 kat artışla 30,2 milyon dolardan 912,4 milyon dolara erişme başarısı gösterilmiştir.” diye konuştu.

Ersin Tatar
KKTC
KKTC turizmi
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
turizm
Bunlara da bakın: