KKTC Başbakanı Tatar'dan Rumlara Maraş yanıtı

Güncel
_QHA Ankara
02 Temmuz 2019, 20:48
_QHA Ankara
02 Temmuz 2019, 20:48

KKTC Başbakan Ersin Tatar’dan Rumlar’ın Maraş önerisine sert tepki geldi. Maraş’la ilgili iki toplumlu komite kurulması önerisi yapan Rum lideri art niyetli bulduklarını ifade eden Tatar, Maraş konusunun hükümet tarafından ortaya atıldığını ve hükümet tarafından yürütüleceğini vurguladı.

“MARAŞ ARTIK GÜVEN YARATICI ÖNLEM KONUSU DEĞİL” 

“Kıbrıs konusundaki Rum uzlaşmazlığı, hidrokarbon aramaları konusundaki düşmanca adımları ortadayken Maraş artık bir güven yaratıcı önlem konusu değildir” diyen Tatar, şöyle devam etti: 
“Hükümetimiz Maraş konusunu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yasaları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları çerçevesinde Taşınmaz Mal Komisyonu’nun Maraş’ın eski sakinleri ve Vakıflar’ın başvurularını ele almasının yolunu açarak çözecektir. Rum lideri Nikos Anastasadis’in Maraş’la ilgili iki toplumlu komite kurulması önerisi art niyetlidir ve asla kabul edilemez. Kimsenin konuyu başla yerlere çekmesine gerek yoktur.” 

“RAHATSIZ OLANLAR VAR”

Başbakan Tatar, “Kimilerinin Maraş konusunun hükümetimizce ele alınmasından rahatsız olarak Rumlarla birlikte, Rum kesiminde yapılan mitinglere katılması ise halkımızın dikkatinden kaçmamıştır. Halkımızın çok ama çok büyük kesimi bunları onaylamamakta ve hükümetimizin yanında yer almaktadır.” dedi.