KKTC Başbakanı Tatar'dan flaş Kapalı Maraş açıklaması

Haberler
Oğuzhan Batur
02 Mart 2020, 17:54
Oğuzhan Batur
02 Mart 2020, 17:54

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, “Hayalet Şehir” olarak da bilinen Kapalı Maraş’ın askeri bölge statüsünün sivil statü olarak değişmesi gerektiğini söyledi.

“Bölgenin statüsünün askeri bölgeden, vatandaşlar için erişilebilir bir KKTC yerleşim bölgesi olarak değişmesi gerekir” diyen Tatar, “Statünün değişmesi ve kentin açılmasının ardından, Taşınmaz Mal Komisyonu kararlarını alacak” dedi. Tatar, Kapalı Maraş’taki otel sahipleri ile de temas halinde olduklarını söyledi. Kıbrıs’ta çözüm konusunda açıklamalarda bulunan Tatar, “Biz iki ayrı, yan yana ve mümkünse AB çatısı altında devlet fikrini destekliyoruz” dedi.

“KARARLARI TAŞINMAZ MAL KOMİSYONU ALACAK”

Rum Katimerini gazetesine özel açıklamalar yapan Tatar, Kapalı Maraş’ın uluslararası hukuk çerçevesinde açılacağını ifade etti. Tatar şöyle devam etti:

“Taşınmaz Mal Komisyonu bazı kararlar alacak. Bundan dolayı, bölgenin statüsünün askeri bölgeden, vatandaşlar için erişilebilir bir KKTC yerleşim bölgesi olarak değişmesi gerekir. Statünün değişmesi ve kentin açılmasının ardından, Taşınmaz Mal Komisyonu kararlarını alacak. Vakıflar İdaresinin de bazı talepleri vardır.

Haklı olmaları durumunda, kullanıcılar Vakıflara (EVKAF) kira ödemeye başlayacak. Devlet de bu küçük bölgenin alt yapısını yapacak. Bazı binalar sahipleri tarafından tamir edilecek, bazıları da yeniden inşa edilmek için yıkılacak. Aynı şey oteller için de geçerlidir. İlgili mülk sahipleriyle temas içerisindeyiz.”