KKTC Başbakanı Tatar'dan, Doğu Akdeniz'de kurulan Türkiye karşıtı ittifaka tepki

12 Mayıs 2020, 14:51

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Mısır, Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin dün ortak bildiri yayımlayarak; Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarını eleştirmelerine, sert tepki gösterdi.

Başbakan Ersin Tatar, konuya ilişkin açıklamasında, “Tüm dünya koronavirüs salgını ile mücadele ederken bazı güçlerle onların bölgemizdeki uzantıları Kıbrıs Türk halkı ile Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki haklarını gasp etme planlarını sinsi bir şekilde ileri götürmeye çalışıyorlar. Doğu Akdeniz’le hiçbir alakası bulunmayan Fransa ile Birleşik Arap Emirliklerinin, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Mısır’la bir araya gelerek Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti aleyhtarı ortak bildiri yayınlamaları bu kötü niyetli planlarının bir unsurudur.” ifadelerini kullandı.

“KIBRIS TÜRKÜ VE TÜRKİYE’NİN BÖLGEDEKİ HAKLARI GÖZ ARDI EDİLEMEZ”

Başbakan Tatar düşmanca tavırlar yerine Türk tarafının taleplerinin dinlenmesinin daha akılcı olacağını ifade ederek, “Bu ülkelerin ortak bir bildiri yayınlayarak Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarını eleştirmeleri, gerçekçilik ve iş birliği anlayışından uzak, çağdışı düşmanca bir yaklaşımdır. Kimileri, Türkiye bölgedeki çıkar hesaplarını bozdukça düşmanlık dozunu artırmaktadır ama bunun ne kendilerine ne de bölgeye bir faydası yoktur. Yapılması gereken işbirliği yoluna gitmektir. Yapılması gereken , Kıbrıs Türkü ve Türkiye’nin bölgedeki haklarını göz ardı etmemektir.” dedi.

Öte yandan, Başbakan Ersin Tatar Doğu Akdeniz meselesinde diyalog çağrısında bulunarak, “Yunanistan ve Güney Kıbrıs Yönetimi’nin Doğu Akdeniz konusunda yapmaları gereken Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile art niyetsiz diyaloğa girmeleridir. Şu bilinmelidir ki, Kıbrıs Türkünün Doğu Akdeniz’de Rumlar kadar hakkı vardır ve bunu göz ardı eden yaklaşımlara asla boyun eğilmeyecek, Anavatan Türkiye’nin desteği ile haklı yolumuzda yürümeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

TÜRK DIŞİŞLERİNDEN ORTAK BİLDİRİ YAYIMLAYAN BEŞ ÜLKEYE TEPKİ

Mısır, BAE, Yunanistan, GKRY ve Fransa’nın Dışişleri Bakanları, 11 Mayıs 2020 tarihinde yayımladıkları ortak bildiride, Doğu Akdeniz’deki istikrarı ve barışı tehdit eden krizleri ele aldıklarını bildirdi. Türkiye’nin ve KKTC’nin bölgesel rolünün gözardı edildiği ortak bildiriye ilişkin Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Yunanistan ve GKRY’nin Doğu Akdeniz konusunda ülkemizle ve KKTC ile diyaloğa girmek yerine, konuyla ilgisiz bölge dışı aktörlerden medet ummaları, ancak mandacı ve sömürgeci bir mantığın eseri olabilir” dedi.

Doğu AKDENİZ
Ersin Tatar
KKTC
Bunlara da bakın: