KKTC Başbakanı Tatar: Çözüm, egemen eşitlik ile olur

18 Ekim 2019, 16:45

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, “Federal çözümden Rum’un anladığı başka, bizim anladığımız başka. O nedenle Kıbrıs’ta bir anlaşma sağlanacaksa siyasi eşitlikten ziyade, egemen eşitliğin sağlanması gerekir” dedi.

TATAR’DAN BARIŞ PINARI HAREKATI AÇIKLAMASI

Başbakan Tatar, programın başında, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri’nin de gösterdiği mücadeleyle Barış Pınarı Harekatının başarıyla gerçekleştirildiğini ifade ederek, harekata şu an ara verildiğini ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kararlılığından dolayı tebrik ettiğini, bu olayın Kıbrıs Türk halkı için de gurur kaynağı olduğunun altını çizdi.

Başbakan Tatar, programda 3 Yunan savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesi olayına da değinerek, Rum tarafında Yunanistan’ın da katıldığı büyük bir tatbikat yapıldığını ve 3 Yunan savaş uçağının Akıncılar bölgesine girerek Türk hava sahasını ihlal ettiğini ve bu olayla ilgili tepkilerini de koyduklarını ifade etti.

Kapalı Maraş konusunda ise Tatar, “Maraş, vakıflara aittir. Uluslararası hukuktan çıkacak kararla Maraş’ta malları bulunan eski sahipler mallarına geri dönebilecek” dedi.

Ersin Tatar
KKTC
Bunlara da bakın: