KKTC Başbakanı Tatar: Bu anlaşma KKTC'yi de ilgilendiren önemli bir gelişme

Ekonomi
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Aralık 2019, 15:54
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Aralık 2019, 15:54

KKTC Başbakanı Tatar, Türkiye’nin deniz yetki alanları sınırlandırması konusunda Türkiye’nin Libya ile yaptığı anlaşmanın TBMM’de (Türkiye Büyük Millet Meclisi) onaylanması ve yürürlüğe girmesinin KKTC’yi de ilgilendiren önemli bir gelişme olduğunu vurguladı.

Başbakanlık’tan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi ile Türkiye Düşünce Kulübü (TDK) iş birliğiyle düzenlenen “Mavi Vatan Kıbrıs” konulu panele katılan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi Atilla Ödünç ile TDK Genel Başkanı Ercan Yakut’u makamında kabul etti.

TÜRKİYE İLE KKTC İŞBİRLİĞİ HER ALANDA SÜRÜYOR

Türkiye ile KKTC arasındaki iş birliğinin her platformda var olduğunu anımsatan Tatar, bunun da iki ülke arasındaki bağları daha da güçlendirdiğini vurguladı.

Tatar, bu tür etkinliklerle Türkiye ile KKTC’nin hak ve çıkarlarının korunmasında yapılan çalışmaların Doğu Akdeniz’deki mücadelede ve azimli mücadelenin değerlendirilmesinde önemli olduğuna dikkat çekti.

“BU KARAR KKTC’Yİ İLGİLENDİREN ÇOK ÖNEMLİ BİR KARAR”

Tatar, Türkiye’nin Libya ile yaptığı anlaşmanın TBMM’de onaylanması ve yürürlüğe girmesinin KKTC’yi de ilgilendiren önemli bir gelişme olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

“Libya ile yapılan bu anlaşma yeni bir haritaya sebebiyet vermiştir. Bu harita bağlantısı ile söz konusu bölgelerde, ileride bulunacak olan zenginliklerde bizlerin de hakları, hak mücadelesinde önemli bir pozisyondadır.”