KKTC Başbakanı Tatar: Bizim için tek doğru yol, Türkiye ile birlikte hareket etmek

14 Ekim 2019, 12:29

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki terör koridorunu yok etmek üzere başlattığı Barış Pınarı Harekatını bir “savaş” olarak nitelendiren skandal sözlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Tatar, Barış Pınarı Harekatına yönelik, “Bizim için tek doğru yol, Türkiye ile birlikte hareket etmek, Türkiye ile omuz omuza ve müşterek olarak bu davayı yürütmektir. KKTC halkı Barış Pınarı Harekatı’nda Türkiye’nin yanındadır. Türkiye kamuoyu bilsin ki hükumetin başındaki Ersin Tatar ve arkadaşları, Ulusal Birlik Partisi ve diğer milliyetçiler kesinlikle böyle düşünmüyorlar. Bizim için tek doğru yol, Türkiye ile birlikte hareket etmek, Türkiye ile omuz omuza ve müşterek olarak bu davayı yürütmektir. KKTC halkı Barış Pınarı Harekatında Türkiye’nin yanındadır.”

TATAR ÜZÜNTÜSÜNÜ İLETTİ

İletişim Başkanı Fahrettin Altun’la bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Tatar, Akıncı’nın Barış Pınarı Harekatı’na yönelik açıklamalarından üzüntü duyduklarını, bu rahatsızlığı Türkiye halkı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile paylaşmak istediklerini iletti.

TATAR: ”BİZİM GİBİ DÜŞÜNMEYENLER VAR, MÜCADELEMİZ SÜRECEK”

Tatar, KKTC halkının Barış Pınarı Harekatında Türkiye’nin yanında olduğunu ifade ederek, “Biz her zaman beraberiz. Ama maalesef böyle düşünmeyenler de var. Bunlarla mücadelemiz demokrasi içerisinde devam edecek. Yapacağımız çalışmalarla halkımızı doğru yönlendirerek bunların üstesinden geleceğiz.” diye konuştu.

”TEK DOĞRU YOL TÜRKİYE İLE OMUZ OMUZA YÜRÜMEK”

KKTC Başbakanı Tatar, Kıbrıs Türkü’nün bekasının, bu yolu Türkiye ile birlikte yürümekten geçtiğini vurgulayıp, “Dr. Fazıl Küçük de Rauf Denktaş da Derviş Eroğlu da bunu söyledi. Şimdi bizler de aynısını söylüyoruz. Bizim için tek doğru yol, Türkiye ile birlikte hareket etmek, Türkiye ile omuz omuza ve müşterek olarak bu davayı yürütmektir. Bunu zaten halkımızın çoğu da biliyor. Biz buradayız ve mücahitlik ruhuyla devam ediyoruz. Barış Pınarı Harekatı’nda Türk askerine başarılar diliyorum.” dedi.


”AKINCI VE ARKADAŞLARI MARJİNAL GRUPLARI TEMSİL EDİYOR”

Ersin Tatar, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Barış Pınarı Harekatı’na yönelik skandal yorumlarına ilişkin, “Türkiye kamuoyu bilsin ki hükümetin başındaki Ersin Tatar ve arkadaşları, Ulusal Birlik Partisi ve diğer milliyetçiler kesinlikle böyle düşünmüyorlar. Ben zaten geçenlerde de söyledim. Onlar bana saldırdı. Akıncı ve arkadaşları marjinal grupları temsil ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Altun, konuya ilişkin, gösterdiği duruş ve verdiği mesajlar dolayısıyla Tatar’a teşekkür etti ve “Kaderimiz bir. Bize zarar verdiklerinde ilk gözlerini dikecekleri toplumun kim olduğunu gayet iyi biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar
Bunlara da bakın: