KKTC Başbakanı Tatar: Bizi hiçbir güç ayıramaz

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Ekim 2019, 18:21
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Ekim 2019, 18:21

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde, Reyhanlı Belediyesi ve Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaretlerde bulundu.

Ziyaret kapsamında Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin özveriyle insanlık adına yaptığı fedakarlığı yerinde gördüğünü, Hatay’da sınıra giderek Mehmetçiklerle bir araya geldiklerini ifade etti.

Tata, Reyhanlı’da olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Reyhanlı’dan şu mesajı vermek istiyorum; et ve tırnak gibi bizi hiçbir şey ayıramaz. Türk ve Kıbrıs halkı her anlamda ortak mücadele içindedir ve bizi hiçbir güç ayıramaz. İki ülke her anlamda kaynaşmıştır.” ifadelerini kullandı.

Tatar ve beraberindeki heyet daha sonra mozaik ustası Mervan Altınorak’ın, Reyhanlı Belediyesinde açtığı geri dönüşüm sergisini gezdi.

KIBRIS GAZİLERİYLE GÖRÜŞME

Reyhanlı ziyareti sonrası Kırıkhan Belediyesine ziyaretlerde bulunan KKTC CUumhurbaşkanı Tatar, burada Kıbrıs Barış Harekatı gazileri ile görüştü.

Tatar, Kıbrıs gazilere teşekkür etti ve şöyle konuştu:

“Yüzyıllardır hepimizin ortak bir mücadelesi var. O da kendi bayrağımızla hür, özgür, bağımsız ve insanlarımızın daha refah bir ortamda yaşaması için verdiğimiz kutsal mücadeledir. Bu mücadele Kıbrıs’ta da devam ediyor, burada da devam ediyor. Allah başımızdan eksik etmesin, güçlü bir Türkiye Cumhuriyetinin yüksek destekleriyle hayatımızı devam ettiriyor ve mücadelemizi sürdürüyoruz. Bu bölgede bizim varlığımıza, güçlü bir şekilde yolumuza devam etmemize engel olmak için güçlü oyunlar oynanmaktadır. Kıbrıs’a baktığımızda, gazilerimiz çok iyi bilecek, 1974’deki Barış Harekatı’yla Kıbrıslı Türkler kendi çatısı altında yaşama imkanı bulmuşlardır. Onurlu bir halk olarak haysiyetleriyle, başları dik, kendi devletinin ve Türkiye Cumhuriyetinin desteğiyle yaşama imkanı bulmuştur. Bu mücadeleyi aynı anlayışla sürdürmekteyiz.”

”KIBRISLI TÜRKLER İLE TÜRKİYE’NİN BAĞLARININ KOPARILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Tatar, Kıbrıslı Türkler ile Türkiye’nin bağlarının koparılmasına asla izin vermeyeceklerinin altını çizerek, şunları kaydetti:
”Kıbrıs’ta nihai bir anlaşma için birileri uğraşıyor. Hala federal temelde yani bir ortaklık cumhuriyeti kurulması için büyük devletler ve Birleşmiş Milletlerin bazı uzantısı bunu gündemde tutmaya çalışıyor. Biz hiçbir zaman görüşmelerden kaçmadık ama şu görülüyor ki Rumlarla ortaklık artık bir umut vermiyor. Çünkü onların federal bütünlük anlayışı ile bizlerin anlayışı arasında dağlar kadar fark vardır ve bir ortaklık mevzu bahis değildir. Hele hele AB içerisinde anlaşma ile Türkiye’nin, Kıbrıs’tan tamamen ayrılması ve garantörlüğünün sona erdirilmesi, Kıbrıslı Türkler ile Türkiye’nin bağlarının koparılması, buna asla izin vermeyeceğiz.”

“MEHMETÇİK SAYESİNDE KIBRIS TEKRAR ÖZGÜR OLMUŞTUR”

Bir çok olaydan ders aldıklarını ifade eden Tatar, “Esaret altında kaldık, soykırım yaşadık. Bizleri toplu mezarlara gömdüler. 1974’te Mehmetçiğin gelmesiyle Kıbrıs Türk’ü tekrar özgürlüğe kavuşmuştur. Bizim yolumuz Türkiye ile aynı yoldur. Yani bizim isteğimiz kendi bağımsız devletimizin yaşatılması, siyasi eşitlik temelinde değil de egemen eşitlik temelinde anlaşma ve aynı zamanda Türkiye’nin garantörlüğünün devam ettirilmesidir. Bizim istediğimiz, çoluk çocuğumuzla Kıbrıs’ta var olma mücadelesinde Türkiyemizin garantörlüğünün var olmasıdır.”

“Esaret altında kaldık, soykırım yaşadık. Bizleri toplu mezarlara gömdüler. 1974’te Mehmetçiğin gelmesiyle Kıbrıs Türk’ü tekrar özgürlüğe kavuşmuştur. Bizim yolumuz Türkiye ile aynı yoldur. Yani bizim isteğimiz kendi bağımsız devletimizin yaşatılması, siyasi eşitlik temelinde değil de egemen eşitlik temelinde anlaşma ve aynı zamanda Türkiye’nin garantörlüğünün devam ettirilmesidir. Bizim istediğimiz, çoluk çocuğumuzla Kıbrıs’ta var olma mücadelesinde Türkiyemizin garantörlüğünün var olmasıdır.”