KKTC Başbakanı Ersin Tatar: Türk askeri çekilirse çatışma çıkabilir

Güncel
Ömer Cihad Kaya
02 Haziran 2019, 12:08
Ömer Cihad Kaya
02 Haziran 2019, 12:08

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Başbakan Ersin Tatar, hükûmetin kurulması sonrası Türkiye’ye çok kritik mesajlar verdi.

Tatar, adadaki Türk askeri varlığının, adadaki barışı ve güvenliği sağladığının altını çizerek “Türk ordusunun burada barışı koruması, güvenliğimizi koruması, garantör bir ülke olarak burada olması bizim için barışın teminatıdır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’den de kopmak istemediklerini ifade eden Tatar, “Özellikle Avrupa Birliği’ne girdikten sonra konuyu istismar ediyorlar ve Avrupa Birliği içerisinde başka bir devletin garantörlüğü söz konusu değildir. Günün sonunda buradan çıkıp gitmesi lazım, bizim de Avrupa Birliği içerisinde federal veya başka bir modelle Avrupa Birliği’nin tam üyesi olmamız lazım söylemlerini yineliyorlar. Biz ise ‘Kuzey Kıbrıs olarak Avrupa Birliği’ne girelim’ diyoruz ama Türkiye’den de kopmak istemiyoruz. Çünkü Türkiye bizim mal ve can güvenliğimizi sağlayan ülkedir, bizim anavatanımızdır” açıklamasında bulundu.

KIBRIS’TA İKİ DEVLET VAR

Kıbrıs adasında iki devletin varlığını dünyanın kabul etmesi gerektiğini vurgulayan Başbakan Tatar, “Türkiye Doğu Akdeniz’de kararlı adımlar atıyor. Ancak bölgedeki aktör sayısı her geçen gün artıyor. Amerika kontrolünde bölgedeki Türkiye karşıtı faaliyetlerin odak noktalarından biri de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti”. dedi.

KKTC’NİN KIRIM TATAR KÖKENLİ YENİ BAŞBAKANI ERSİN TATAR KİMDİR?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yeni Başbakanı Kırım Tatar kökenli Ersin Tatar, istifa eden Tufan Erhürman’dan görevi devraldı.

KKTC’de 30 Ekim 2018’den beri UBP Genel Başkanlığı görevini sürdüren Ersin Tatar, 1960 yılında Lefkoşa’da doğdu. Lise öğrenimini İngiltere’de tamamladı. 1982 yılında Cambridge Üniversitesinden mezun olup 1982-1986 yıllarında İngiltere’de PriceWaterhouse’da çalışarak CharteredAccountant unvanını aldı.

1986-1991 yıllarında İngiltere’de PollyPeck Firması’nda, 1991-1992 yıllarında Ankara’da FMC-Nurol Savunma Sanayi AŞ’de finansman müdürü olarak çalışan Tatar, 1992-2001 yıllarında İstanbul’da Show TV’de Genel Koordinatörlük yaptı. Tatar 1996’da KKTC’nin ilk özel televizyon kanalı “Kanal T”yi kurdu.

2003 yılında UBP ile siyasete atılan Tatar, 19 Nisan 2009 erken genel seçimlerinde UBP’den Lefkoşa Milletvekili seçildi. 4 Mayıs 2009 tarihinde kurulan Derviş Eroğlu hükûmetinde Maliye Bakanı görevine getirilen Ersin Tatar, 27 Mayıs 2010’da kurulan İrsen Küçük hükûmetinde de bu görevini sürdürdü.